لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران خواستار آزادی شهروندان آمریکایی شد


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۱۳ آبان، همزمان با چهلمین سالگرد اشغال و گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در سفارت آمریکا در تهران، در مراسمی که در وزارت خارجه برگزار می‌شود ازشجاعت و بردباری این گروگان‌های سابق و خانواده هایشان قدردانی خواهد کرد.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن اعلام این خبر در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواستار آزاد کردن تمامی شهروندان آمریکایی زندانی یا ناپدید شده در ایران، از جمله رابرت لوینسون، سیامک نمازی و ژیو وانگ شده است.

لازم به ذکر است که بخش فارسی صدای آمریکا گزارش مشروحی در این زمینه خواهد داشت.

همچنین وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه ۱۱ آبان در پیامی در توئیتر خواستار آزادی فوری همه آمریکایی‌ها و شهروندان دیگر کشورها شد که بر خلاف قانون در ایران و برخی کشورهای دیگر محبوس هستند.

مایک پمپئو این پیام را ضمن بازنشر توئیت کمپین آزادی «ژیو وانگ» که در واکنش به توئیت قبلی او نوشته «بیایید یادی هم بکنیم از افرادی که بابت فعالیت‌های علمی مجازات می‌شوند» منتشر کرد.

وزیر خارجه آمریکا نوشت، «درست می‌گویید. ژیو وانگ و همه شهروندان آمریکا و دیگر کشورها که برخلاف قانون توسط رژیم ایران یا دیگر کشورها در بازداشت هستند، باید همین حالا آزاد شوند.»

در راستای خواستهای دوازده گانه آمریکا از مقامات تهران برای تغییر رفتارشان، مقامات آمریکا بارها از جمهوی اسلامی خواسته‌اند تا آمریکایی‌های دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

پیش از این و در دی ماه ۱۳۹۷ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در دو توئیت به مناسبت سالگرد آزادی گروگانهای آمریکایی از ایران، عکسی از آنها منتشر کرد و تلویحا گفت که گروگان گیری از همان ابتدا با تاریخ جمهوری اسلامی ایران عجین بوده است.

وزیر خارجه آمریکا در توئیت دیگری، علی خامنه ای، حسن روحانی و محمدجواد ظریف را مخاطب قرار داد و گفت آنها باید با آزادی فوری «باب لوینسون»، «ژئو وانگ»، «باقر و سیامک نمازی» و دیگر گروگانها، به «گروگانگیری و کارزار ترور» پایان دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG