لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۰

وکیل خانواده رابرت لوینسون: نهادهای مسئول در ایران می‌گویند نشانی «سرنخ پرونده» را ندارند


محمدحسین آقاسی، وکیل خانواده رابرت لوینسون، آمریکایی مفقود شده در ایران، گفته است که سرنخ این پرونده یک «پناهنده آمریکایی» است؛ اما «نهادهای مسئول» در ایران می‌گویند که «نشانی او را» ندارند.

آقاسی شب گذشته و در دوازدهمین سالگرد مفقود شدن لوینسون، در صفحه خود در توئیتر نوشت: «ديروز ۱۲ سال از ربوده شدن رابرت لوينسون آمريكایى در جزيره كيش گذشت. حالاكه ده سال اصرار من نتيجه داد و بازپرس پذيرفته سرنخ گره كور پرونده، كه يک پناهنده آمريكایى است، را احضار و از او تحقيق كند، نهادهاى مسئول مى‌گويند نشانى او را ندارند.»

او توضیح بیشتری درباره جزئیات پرونده، مشخصات پناهنده آمریکایی یا سمت او نداده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه، ۱۷ اسفند، در پیامی در آستانه ۱۲ سالگی ناپدید شدن رابرت لوینسون، مامور پیشین پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، از جمهوری اسلامی ایران خواست تا آقای لوینسون را به خانواده‌اش بازگرداند.

رابرت لوینسون که کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) بود، در اسفند ۱۳۸۵ در جزیره کیش ناپدید شد. در آن زمان گفته شد او در استخدام یک شرکت خصوصی برای تحقیق درباره قاچاق سیگار وارد ایران شده بود.

اداره تحقیقات فدرال موسوم به اف‌بی‌آی هم با صدور بیانیه‌ای از ایران خواست بر اساس تعهدات قبلی، به تحقیقات برای یافتن رابرت لوینسون مامور پیشین این نهاد که ۱۲ سال پیش در جزیره کیش ایران ناپدید شد، کمک کند.

در سالهای گذشته برخی نهادهای اطلاعاتی آمریکا گفته بودند که لوینسون احتمالا از سوی یک گروه ربوده شده و در منطقه مرزی بین ایران با افغانستان و پاکستان نگهداری می‌شود. در پنج سال اول ناپدید شدن لوینسون دو ویدئو از او منتشر شد که در یکی از آنها، او در لباس نارنجی دیده می‌شد.

دولت ایران هرگونه دست داشتن در ربودن لوینسون را نفی و از مکان نگهداری او ابراز بی‌اطلاعی می‌کند. با این حال طی سال‌های گذشته چند بار اخباری درباره همکاری حکومت ایران با دولت ایالات متحده برای یافتن مکان نگهداری او منتشر شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG