لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۵

مایکل مک‌کال به صدای آمریکا: زندانیان آمریکایی بی‌گناه در ایران باید سریع آزاد شوند


مایکل مک‌کال، نفر دوم کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس

مایکل مک‌کال نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس و نفر دوم کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده در پیامی اختصاصی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت تمامی زندانی‌های آمریکایی در ایران باید به سرعت آزاد شوند و بازگشت آن‌ها باید اولویت اصلی دولت جو بایدن باشد.

آقای مک‌کال در این پیام گفت: «امروز یادآور دو هزار و پانصدمین روز نگهداری ناعادلانه سیامک نمازی در زندان بی‌رحمانه اوین در ایران است. او متاسفانه در زمان دولت اوباما و وقتی که مشغول مذاکره برای آزادی برخی از گروگان‌های آمریکایی در جریان مذاکرات توافق هسته‌ای ایران بودند، او جا گذاشته شد. این غیرقابل قبول است. نباید هیچ‌گاه تکرار شود.»

این عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده افزود: «دولت جو بایدن باید اطمینان دهد همه گروگان‌های آمریکایی در ایران به خانه بازگردند. این شهروندان آمریکایی بی‌گناه سال‌ها اتهام‌های نادرست، شرایط نامساعد و دوری از عزیزان خود را تحمل کرده‌اند. ایران باید این گروگان‌ها را سریعا آزاد کند. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا باید با خانواده آن‌ها دیدار کند و روایت زندگی آن‌ها را بشنود و کامل کردن جمع این خانواده‌ها را اصلی‌ترین اولویت قرار دهد.»

مایکل مک‌کال گفت: «ایران همچنین باید در مورد سرنوشت باب لوینسون، حقیقت را بگوید. خیلی از زمان آن گذشته که این آمریکایی‌های بیگناه، آزاد شوند. بیایید آن‌ها را آزاد کنیم. همین حالا.»


با گذشت دو هزار و ۵۰۰ روز از زندان سیامک نمازی در ایران، مقامات رسمی دولت آمریکا از جمله مشاور امنیت ملی کاخ سفید و وزیر امور خارجه به آن واکنش نشان داده و خواستار آزادی زندانی‌های آمریکایی در ایران شدند.

دولت جو بایدن باید اطمینان دهد همه گروگان‌های آمریکایی در ایران به خانه بازگردند
مایکل مک‌کال، نفر دوم کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

طبق گزارش‌های اعلام شده در حال حاضر حدود ۱۵ شهروند دو تابعیتی یا تبعه خارجی، در ایران زندانی هستند.

نیلو مصاحب: پدرم نیاز به جراحی فوری چشم دارد

نیلو مصاحب، دختر مسعود مصاحب که در ایران در زندان است در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد پدرش نیاز به عمل فوری جراحی چشم دارد و اگر این عمل انجام نشود، بینایی خود را از دست می‌دهد.

خانم مصاحب که ساکن وین در اتریش است گفت: «پدرم برای یک هزار و ۲۹۶ روز است که در زندان است. در این مدت دادگاه نمایشی، هفته‌ها زندان انفرادی، شکنجه و نبود حمایت حقوقی را شاهد بوده. حتی در همان نظام قضائی ایران هم یک محکوم پس از گذشت یک سوم زمان حکم خود می‌تواند مرخصی بگیرد. پدرم یک سوم از حکم غیرقابل باور ۱۰ ساله‌ای که گرفته را گذرانده، ولی بدون هیچ دلیلی حتی یک روز مرخصی نگرفته است.»

نیلو مصاحب افزود: «در یک نظام کافکایی از کسی به کسی دیگر درخواست می‌دهد و این دور تکرار می‌شود ولی هیچ‌کس به او جواب نمی‌دهد. برای هفته بعد برای او وقت جراحی چشم مشخص شده و باید بتواند چند روز بعد از عمل را استراحت کرده و بعد به زندان بازگردد ولی به درخواست او جواب نمی‌دهند. این به مثابه شکنجه است که اجازه نمی‌دهند از خدمات بهداشتی مناسب برخوردار شود.»

آمادگی ایران برای مبادله زندانیان

در ایران، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته ما آماده‌ایم برای ایرانی‌هایی که در آمریکا به اتهام نقض تحریم‌ها به زندان افتاده‌اند، تبادل زندانی انجام دهیم.

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی‌-‌آمریکایی)، مراد طاهباز (شهروند آمریکایی، بریتانیایی، ایرانی) مهران رئوف (شهروند ایرانی‌-‌بریتانیایی) شهاب دلیلی (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-‌اتریشی)، احمدرضا جلالی(پژوهشگر ایرانی-‌سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) جمشید شارمهد و ناهید تقوی (شهروندان ایرانی-آلمانی)، بنجامین بریر گردشگر فرانسوی، سسیل کوهلر و ژاک پاری زوج فرانسوی در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG