لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

رونمایی از نقاشی دیواری با تصاویر ۱۸ گروگان آمریکایی؛ پنج نفر از آنان در ایران زندانی‌اند


نقاشی دیواری در جورج‌تاون. تصویر مراد طاهباز در این نقاشی دیده می‌شود
نقاشی دیواری در جورج‌تاون. تصویر مراد طاهباز در این نقاشی دیده می‌شود

روز چهارشنبه ۲۹ تیر در جورج‌تاون در شهر واشنگتن از یک نقاشی دیواری با تصاویر گروگان‌های آمریکایی پرده‌برداری شد. در این نقاشی دیواری چهره ۱۸ گروگان آمریکایی دیده می‌شود که پنج تن از آن‌ها - یعنی سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی، و شهاب دلیلی - در ایران هستند.

خانواده‌‌های این گروگان‌ها در این مراسم توجه به پرونده این افراد و اقدام دولت آمریکا برای آزادی آن‌ها را خواستار شدند.

جاناتان فرانکس، از کارزار «خانواده ما را به خانه بازگردانید»، گفت که در حال حاضر ۶۵ آمریکایی در خارج از کشور گرفتار هستند و «ما تصویر ۱۸ تن از آن‌ها را در این نقاشی دیواری ثبت کردیم.»

او افزود: «ما آگاهی در این مورد را بالا بردیم. تصویری که شما می‌بینید تصویر خاصی است و امیدوارم به یکی از نمادهای این شهر تبدیل شود. این مراسم نشان داد که رهبران سیاسی دیگر نمی‌توانند این افراد را نادیده بگیرند.»

تارا طاهباز،‌دختر مراد طاهباز در مقابل نقاشی دیواری
تارا طاهباز،‌دختر مراد طاهباز در مقابل نقاشی دیواری

آیزاک کمبل، هنرمندی که این نقاشی دیواری را کشیده، ساکن ایالت آیوا است. او تحت تاثیر داستان زندگی خانواده‌های این گروگان‌ها، تصمیم گرفت بدون دریافت هزینه آن را اجرا کند.

کمبل گفت: «برای من مسئله پول مطرح نبود. این‌ آدم‌ها به کمک نیاز دارند و هرکسی با هر ابزاری که در اختیار دارد کمک کرد تا این نقاشی دیواری اجرا شود و کمک کند آن‌ها به خانه بازگردند.»


بهاره شرقی که همسرش عماد در ایران در زندان است گفت انتخاب این تصاویر با اجازه خانواده‌‌ها بوده و به مسئله گروگان‌گیری در شماری از کشورها می‌پردازد.

بهاره شرقی با اشاره به این که علاوه بر ۱۸ آمریکایی که تصاویرشان دراین نقاشی آمده، آمریکایی‌های دیگری هم در کشورهای دیگر گروگان گرفته شده‌اند، گفت که خانواده‌‌‌های صاحبان این تصاویر کسانی بودند حاضر شده‌اند عکس‌های آنها را برای کشیده شدن روی دیوار ارائه کنند.

محله‌ای که این نقاشی دیواری در آن قرار گرفته، از نقاط پربازدید و شلوغ و مقصد بسیاری از جهانگردان در پایتخت آمریکا است.

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی‌-‌آمریکایی)، مراد طاهباز (شهروند آمریکایی، بریتانیایی، ایرانی) شهاب دلیلی (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-‌اتریشی)، احمدرضا جلالی(پژوهشگر ایرانی-‌سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) جمشید شارمهد و ناهید تقوی (شهروندان ایرانی-آلمانی)، بنجامین بریر گردشگر فرانسوی، سسیل کوهلر و ژاک پاری زوج فرانسوی در ایران زندانی هستند.

ایالات متحده بارها بر اهمیت و ضرورت تلاش بی‌وقفه برای آزادی گروگان‌ها و بازگرداندن آنها به کشور تاکید کرده است. دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای بازگرداندن گروگان‌های آمریکایی و کسانی که «به نادرستی» در کشورهای دیگر بازداشت شده‌اند، روز سه‌شنبه ۲۸ تیر از تلاش‌های جدید در این راستا، شامل تحریم‌های بالقوه، خبر داد.

کاخ سفید با انتشار یک گزاره‌برگ می‌گوید که جو بایدن با صدور یک «فرمان اجرایی» جدید بار دیگر بر تعهد خود برای بازگرداندن آمریکایی‌هایی که در خارج از کشور به گروگان گرفته شده‌اند و یا به‌طور غیرقانونی در بازداشت هستند، تاکید کرد.

کاخ سفید می‌گوید این فرمان اجرایی تلاش‌ها برای بازگرداندن گروگان‌ها و اتباع ایالات متحده را که به ناحق در کشورهای دیگر بازداشت شده‌اند، تقویت می‌کند و ابزارهای موجود برای بازدارندگی و اخلال در روند گروگان‌گیری و بازداشت‌های غیرقانونی را گسترش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG