لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۱

بلینکن: مصمم هستیم آمریکایی‌هایی که ایران آنها را به ناحق بازداشت کرده به خانه بازگردند


سیامک و باقر نمازی
سیامک و باقر نمازی

وزیر امور خارجه ایالات متحده با یادآوری این که سیامک نمازی ۲۵۰۰ روز به طور غیرقانونی در ایران زندانی بوده، گفت که دولت آمریکا برای آزادی او مصمم است.

آنتونی بلینکن روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد در توییتی نوشت: «سیامک نمازی اکنون ۲۵۰۰ روز است که به ناحق در ایران در بازداشت بوده است. ما مصمم هستیم که آزادی او را تأمین کنیم و اطمینان یابیم که همه آمریکایی‌هایی که ایران آنها را به ناحق بازداشت کرده است، از جمله پدرش باقر، بتوانند به خانه بازگردند.»

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، نیز با انتشار توییتی به مناسبت ۲۵۰۰ روز بازداشت و حبس سیامک نمازی، «حبس ناعادلانه» شهروندان آمریکایی توسط ایران برای استفاده به عنوان «اهرم سیاسی« را «شرم‌آور» خواند.

او در ادامه این توییت نوشت: «ایران باید به سیامک و همچنین باقر نمازی، عماد شرقی، و مراد طاهباز اجازه دهد تا نزد عزیزانشان به خانه بازگردند.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در توییتی نوشت: «سیامک نمازی اکنون ۲۵۰۰ روز را به ناحق در ایران در حبس سپری کرده است. هر روز، به مثابه یک روز بسیار طولانی است. ما به پیگیری تلاش‌ها برای آزادی سیامک و پدرش، باقر، ادامه می‌دهیم تا آنها بتوانند دوباره به خانواده‌شان ملحق شوند.»

در ساعات گذشته نیز هم‌زمان با دو هزار و پانصدمین روز بازداشت و حبس سیامک نمازی در ایران، چند نماینده سنا جمهوری اسلامی را «گروگان‌گیر» و «حامی تروریسم» خواندند. بابک نمازی، برادر سیامک نمازی، نیز تداوم بازداشت این شهروند دوتابعیتی را «تکان‌دهنده» و برای خانواده «ویران‌گر» توصیف کرد.

بابک نمازی در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد منتشر شده، با قدردانی از تضمین‌های دولت جو بایدن برای در اولویت قرار دادن آزادی سیامک نمازی، گفت «در حالی که برادرم پشت میله‌های زندان است»، این «ادعا» نزدیک به هفت سال است از سوی سه دولت مختلف ایالات متحده تکرار می‌شود.

او با تأکید بر مقصر بودن جمهوری اسلامی ایران در آزار خودسرانه بی‌گناهان با دنبال کردن «دیپلماسی وحشیانه گروگان‌گیری»، تاکید کرد که «ایالات متحده موظف است هر چه در توان دارد برای محافظت و حمایت از گروگان‌های آمریکایی» و «آزادی فوری آنها» انجام دهد.

بابک نمازی همچنین با اشاره به مبهم بودن سرنوشت مذاکرات احیای برجام، خواستار اقدام مستقیم رئیس جمهوری آمریکا در این زمینه شد. وی گفت: «اگر مذاکرات بدون بازگرداندن همه گروگان‌های آمریکایی به خانه پایان یابد یا به هم بخورد، مطمئن نیستم که پدر بیمارم یا حتی سیامک تا زمانی که فرصت بعدی برای آزادی آنها پیش بیاید، دوام بیاورند.»

  • اعتراض نمایندگان سنا به تداوم گروگان‌گیری جمهوری اسلامی

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه، ادامه حبس سیامک نمازی در ایران را «بی‌وجدانی» خواند و گفت «رژیم» با جان شهروندان آمریکا بازی می‌کند.

جیم ریش آزادی فوری باقر و سیامک نمازی و همه آمریکایی‌های زندانی در ایران را خواستار شد و در توییتی نوشت: «رژیم (ایران) علاوه بر حمایت وحشتناک خود از تروریسم در خارج از کشور، همچنان به بازی‌های سیاسی با جان آمریکایی‌های بی‌گناه ادامه می‌دهد.»

بن کاردین، سناتور دموکرات، نیز از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست اقدامات لازم را برای بازگرداندن گروگان‌های آمریکایی به خانه انجام دهد.

همچنین تد دویچ، عضو دموکرات مجلس نمایندگان، در توییتی با اشاره به ۲۵۰۰ روز حبس سیامک نمازی در ایران، تداوم بازداشت او را «غیرقابل قبول» دانست و تأکید کرد ایران باید سیامک نمازی، باقر نمازی، مراد طاهباز، و عماد شرقی را آزاد کند.

در حال حاضر افرادی چون شهاب دلیلی شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا، مسعود مصاحب و کامران قادری شهروندان ایرانی اتریشی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی سوئدی، فریبا عادلخواه شهروند ایرانی فرانسوی، جمشید شارمهد و ناهید تقوی شهروندان ایرانی آلمانی، و بنجامین بریر، سسیل کوهلر، و ژاک پاری شهروندان فرانسوی در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG