لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

طرح دو سناتور دموکرات و جمهوریخواه به نام «لوینسون» برای آزاد گروگان‌ها از ایران


باب منندز سناتور دموکرات از نیوجرسی و مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از فلوریدا به همراه دو عضو دموکرات و جمهوریخواه از مجلس نمایندگان طرحی را معرفی کرده اند که به دولت آمریکا اجازه می‌دهد ابزارهایی برای فشار علیه ایران در اختیار داشته باشد و از آن برای آزادی شهروندان آمریکایی دربند در ایران استفاده کند.

روز پنجشنبه تد دویچ عضو دموکرات و جو ویلسون عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان میزبان خانواده گروگان‌های آمریکایی در ایران بودند.

طرحی که این سناتورها و اعضای کنگره مطرح کرده اند، «قانون پاسخگویی باب لوینسون» نام گرفته است و برای اجرا نیاز به تصویب مجلس نمایندگان، سنا و سپس امضای رئیس جمهوری ایالات متحده دارد.

رابرت لوینسون شهروند آمریکایی است که ۱۲ سال پیش آخرین بار در جزیره کیش دیده شد. غیر از او چند آمریکایی دیگر در ایران زندانی هستند.

سارا لوینسون، دختر رابرت لوینسون می گوید طرحی که اعضای کنگره مطرح کرده اند، برداشتی از قانون مگنیتسکی است.

قانون مگنیتسکی یک ابزار توانمند جدید برای پیشگیری از نقض حقوق بشر و مبارزه با فساد در جهان است و با قرار گرفتن نام افراد یا نهادها در فهرست مشمول این قانون، دارایی‌های احتمالی آنها در ایالات متحده ضبط و هرگونه ارتباط آنها با مؤسسات مالی داخل ایالات متحده ممنوع می‌شود.

این قانون از نام یک وکیل حقوق بشر با همین نام در روسیه گرفته شده است. سرگئی مگنیتسکی در سال ۲۰۰۹ در زندان مسکو درگذشت. این وکیل حقوق بشر پس از آن که دست مقامات روس را در یک پرونده عظیم اختلاس رو کرد، بازداشت شد و ۱۱ ماه را در زندان سپری کرد. این مجموعه قوانین به قوه مجریه آمریکا این اجازه را داد تا تحریم‌های بیشتری علیه روسیه و در حوزه نقض حقوق بشر اعمال کند.

نزار زکا شهروند لبنان است و اقامت دائم ایالات متحده آمریکا را هم دارد. آقای زکا که کارشناس فناوری اطلاعات است به دعوت جمهوری اسلامی و برای حضور در سمیناری به تهران سفر کرد ولی کمی بعد به اتهام جاسوسی بازداشت شد.

باقر و سیامک نمازی که پدر و پسر هستند هر دو در ایران به اتهام «جاسوسی» به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند. آقای گنسر با اشاره به آخرین وضعیتی که از موکلان خود در ایران دارد، گفت:‌«متاسفانه وضعیت جسمی باقر نمازی خوب نیست و نگرانی‌ها از نگهداری او بسیار بالا است.»

«ژیو وانگ» دانشجوی آمریکایی چینی تبار هم در ایران به زندان افتاده است.

مایکل وایت، از سربازان پیشین ارتش آمریکا هم که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و از تابستان گذشته زندانی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG