لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

مادر شهروند آمریکایی زندانی در ایران: فرزندم پس از بازداشت کتک خورده است


جوآن وایت، مادر مایکل وایت، شهروند آمریکایی و عضو سابق نیروی دریایی آمریکا، گفته است که فرزندش پس از بازداشت در ایران کتک خورده است، پولی برای استخدام وکیل ندارد و نمی‌داند به چه اتهام‌هایی بازداشت و زندانی شده است.

جوآن وایت به روزنامه نیویورک‌تایمز گفت که فرزندش در این مدت دست‌کم دو بار در دادگاه حاضر شده و وضعیت جسمی او هم بدتر از پیش شده است.

مایکل وایت، از سربازان پیشین ارتش آمریکا است که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و از تابستان گذشته در مشهد زندانی شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند که پرونده او مربوط به مسایل «جاسوسی و امنیتی» نیست و او شاکی خصوصی دارد و به همین دلیل در زندان است.

جوآن وایت پیشتر گفته بود که فرزندش پیش از این هم برای دیدن دوست دخترش به ایران رفت و آمد کرده بود.

مایکل وایت نخستین آمریکایی است که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در ایران بازداشت شده است.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، نزار زکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

مقامات ایالات متحده در موارد متعدد جمهوری اسلامی ایران را متهم به «گروگان گرفتن» افراد مختلف، از جمله شهروندان آمریکا، کرده و از حکومت ایران خواسته اند تا آنها را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG