لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

نزار زکا در زندان دست به اعتصاب غذا زده است


وکیل نزار زکا، شهروند آمریکایی لبنانی تبار که در ایران به تحمل ده سال زندان محکوم شده است، اعلام کرد موکلش از روز ۱۵ بهمن (۴ فوریه) دست به اعتصاب غذا زده است.

جیسون پابلت، وکیل نزار زکا، به کمپین حقوق‌بشر ایران گفت زما در اعتراض به «بازداشت ناعادلانه‌اش و اجبار به اعتراف اجباری برای جرمی که مرتکب نشده است» دست به اعتصاب غذا زده است.

پابلت اضافه کرده است که زکا مدتی پیش و به مدت ۴۰ روز به سلول انفرادی منتقل شده و از سوی بازجویان وابسته به سپاه پاسداران برای «اعتراف اجباری مقابل دوربین» تحت فشار قرار گرفته است. به گفته پابلت، زکا حاضر به اعتراف اجباری نشده است.

زکا در حال حاضر در بند چهار زندان اوین و همراه باژیائو وانگ شهروند چینی – آمریکایی نگهداری می‌شود.

نزار زکا شهروند لبنانی مقیم آمریکا و فعال اینترنت آزاد در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقامات قضایی«همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پردخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. او به دعوت دولت حسن روحانی و برای حضور در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود.


جمهوری اسلامی تاکنون چندین آمریکایی را زندانی کرده است و مقام‌های ایالات متحده ایران را متهم به «گروگان گرفتن» افراد مختلف، از جمله شهروندان آمریکا، کرده و از حکومت ایران خواسته‌اند تا آنها را آزاد کند.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG