لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

کارزار دانشگاه پرینستون برای کمک به آزادی دانشجوی آمریکایی از ایران


تلویزیون جمهوری اسلامی اعترافاتی از آقای وانگ یکسال پیش پخش کرد.
تلویزیون جمهوری اسلامی اعترافاتی از آقای وانگ یکسال پیش پخش کرد.

دانشگاه پرینستون روز چهارشنبه برنامه ای تحت عنوان «روز اقدام» اجرا خواهد کرد که با هدف جلب همکاری و کمک به آزادی «ژیو وانگ» دانشجوی آمریکایی چینی تبار است. آقای وانگ از دو سال پیش در ایران زندانی است.

به گفته برگزار کنندگان این کارزار که عمدتا از دانشگاه پریسنتون هستند، قرار است داوطلبان، از ساعت ده صبح تا پنج عصر با نمایندگان کنگره تماس گرفته و با اطلاع رسانی درباره وضعیت آقای وانگ خواستار اقدام آنها برای آزادی وی شوند.

همچنین همسر وی در مورد آخرین وضعیت همسرش در یکی از تالارهای این دانشگاه سخنرانی خواهد کرد.

آقای وانگ برای مطالعه روی پروژه تحقیقاتی در مورد حکومتداری و دیوانسالاری در دوران قاجار به ایران سفر کرده بود اما دو سال پیش به اتهام جاسوسی بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در راستای درخواستهای دوازده گانه آمریکا از مقامات تهران برای تغییر رفتارشان، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها از مقامات تهران خواسته است که زندانیان آمریکایی دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

آقای پمپئو ماه گذشته در دو توئیت به مناسبت سالگرد آزادی گروگانهای آمریکایی از ایران، عکسی از آنها منتشر کرد و تلویحا گفت که گروگان گیری از همان ابتدا با تاریخ جمهوری اسلامی ایران عجین بوده است.

وزیر خارجه آمریکا در توئیت دیگری، علی خامنه ای، حسن روحانی و محمدجواد ظریف را مخاطب قرار داد و گفت آنها باید با آزادی فوری «باب لوینسون»، «ژئو وانگ»، «باقر و سیامک نمازی» و دیگر گروگانها، به «گروگانگیری و کارزار ترور» پایان دهند.

علاوه بر آقای وانگ، مقامات ایرانی چند آمریکایی دیگر در ایران در زندان هستند:

  • مایکل وایت، از سربازان پیشین ارتش آمریکا است که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و از تابستان گذشته زندانی شده است.
  • رابرت لوینسون قدیمی ترین آمریکائی است که گرچه خبر تائید شده ای در باره زندانی بودن او در دست نیست اما او از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد. او که مامور بازنشسته اف بی آی است؛ ۱۲ سال پیش برای تحقیق در یک پرونده قاچاق سیگار به جزیره کیش رفته بود.
  • نزار زکا لبنانی تبار مقیم آمریکا، کارشناس فن آوری اطلاعات به دعوت جمهوری اسلامی برای شرکت در سمیناری به تهران سفر کرد اما بعد به اتهام جاسوسی بازداشت شد
  • باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر، آمریکائیان ایرانی تبار محبوس در ایران هستند. ابتدا سیامک نمازی سه سال پیش در ایران بازداشت شد و بعد پدرش که به دنبال پیگیری پرونده او به ایران رفته بود، بازداشت شد. این دو به ده سال زندان محکوم شده اند عنوان اتهامی این دو جاسوسی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG