لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

وزارت خارجه آمریکا گزارش فارس درباره آلن ایر را «بی‌معنی» خواند


نشان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
نشان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه گزارش اخیر خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس درباره آلن ایر سخنگوی فارسی زبان آن وزارتخانه را رد کرد و آن را «پوچ و بی‌معنی» خواند.

خبرگزاری اصولگرای فارس در گزارشی که پیشتر در روز سه‌شنبه منتشر کرد، اتهاماتی را علیه آلن ایر، دیپلمات و از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، مطرح کرده است.

یکی از مقام‌های وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در همین زمینه گفت «ما این گزارش را دیده‌ایم و فکر نمی‌کنیم واقعاً ارزش چندانی برای اظهار نظر داشته باشد.»

این مقام وزارت خارجه در ادامه تاکید کرد «آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه است و مشخصا مسئولیت ارتباط با رسانه‌ها و خبرنگاران فارسی زبان را دارد.»

وی همچنین به خبرنگار زندانی روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در ایران، که نام او نیز در این گزارش مطرح شده است، اشاره کرد و گفت «هر اتهامی علیه جیسون رضائیان غیر از آن که روزنامه‌نگاری سخت‌کوش بوده و تلاش می‌کرد حقایق ایران و مردم ایران را به گوش جهانیان برساند، پوچ و مضحک است.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر این که «جیسون و سایر شهروندان آمریکایی که در ایران زندانی هستند باید فوراً آزاد شوند تا به جمع خانواده‌های خود باز گردند،» گفت بیش از این قصد نداریم با اظهار نظر درباره این گزارش، به آن اعتبار ببخشیم.

در گزارش فارس که بدون استناد به سند و مدرک معتبری تنظیم شده، همچنین به نام آقای رضائیان اشاره و اتهام‌هایی بی‌اساس علیه او مطرح شده است.

این گزارش در حالی منتشر شد که مجلس سنای آمریکا عصر روز دوشنبه قطعنامه‌ای را با ۹۰ رأی موافق و بدون مخالف به تصویب رساند که در آن از ایران خواسته شده جیسون رضائیان و دیگر شهروندان آمریکایی ایرانی‌تبار را فوراً آزاد کند.

در قطعنامه سنا قید شده است که جیسون رضائیان، اهل ایالت کالیفرنیا، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست است که توسط دولت ایران مجوز فعالیت خبری کسب کرده و از سال ۲۰۱۴ میلادی بطور ناعادلانه بازداشت و بدون برگزاری دادگاه در زندان بسر می‌برد.

علاوه بر آقای رضائیان، سعید عابدینی کشیش مسیحی، به اتهام تبلیغ مسیحیت، و امیر میرزایی حکمتی تفنگدار پیشین ارتش ایالات متحده، به اتهام جاسوسی، دو شهروند دیگر آمریکایی ایرانی‌تبار هستند که در زندان‌های ایران بسر می‌برند.

مقامات ارشد ایالات متحده بارها اتهامات وارد شده به این شهروندان آمریکایی توسط حکومت ایران را رد کرده و خواستار آزادی فوری آنها از زندان شده‌اند.

یک مقام دولتی آمریکا نیز روز چهارشنبه هفته گذشته گفت واشنگتن همچنان از طریق حافظ منافع خود در تهران، یعنی سفارت سوئیس، از ایران می‌خواهد امکان دسترسی کنسولی به شهروندان آمریکایی زندانی در آن کشور را فراهم کند.

XS
SM
MD
LG