لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

دن کیلدی خواهان آزادی امیر حکمتی و دیگر آمریکاییان زندانی در ایران شد


دن کیلدی خواهان آزادی امیر حکمتی و دیگر آمریکاییان زندانی در ایران شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

دن کیلدی نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت میشیگان، با پیشنهاد قطعنامه‌ای دوحزبی، خواسته کنگره برای آزادی فوری امیر حکمتی و دیگر شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را ابراز کرد.

به گزارس شهلا آراسته خبرنگار صدای آمریکا، در بخشی از قطعنامه‌ی پیشنهادی گفته می‌شود، ایران باید همه زندانیان آمریکایی را بی‌درنگ آزاد کند و اطلاعات مربوط به هر شهروند آمریکایی ناپدید شده در داخل مرزهای ایران را ارایه دهد.

آقای کیلدی، روز پنجشنبه همراه با اعضای خانواده امیر حکمتی و مونتال ویلیامز چهره سرشناس تلویزیونی در مورد پرونده آقای حکمتی و درباره این قطعنامه با خبرنگاران گفتگو کرد.

به گفته او «این مهم است که کنگره با یک صدای واحد و شیوه‌ای دوحزبی در این مورد صحبت کند و به جهان و به دولت ایران بگوید، اگر میخواهد در جامعه جهانی پذیرفته شود باید این آمریکاییان را آزاد کند.»

در همین رابطه خبرنگار صدای آمریکا از آقای کیلدی سوال کرد، در مراسم شام خبرنگاران با رییس جمهوری آمریکا، باراک اوباما در سخنانش تنها از جیسون رضاییان، آمریکایی دیگری که در ایران در زندان بسر می‌برد، نام برد، نظر وی چیست.

وی در پاسخ گفت: «من ترجیح می‌دهم هر وقت این موضوع مطرح می‌شود [شهروندان آمریکایی زندانی در ایران]، جهان نام امیر را نیز بشنود. من تکرار می‌کنم نام امیر را و این که او یک انسان است. بنابراین تنها شیوه‌ای که می‌توانم به این سوال پاسخ دهم آن است که واقعا مهم است ما نام او را تکرار کنیم.»

همچنین سارا حکمتی خواهر امیر در این جلسه با اشاره به بیماری پدرش ابراز امیدواری کرد که برادرش با عفو از سوی آیت اله خامنه ای بتواند آزاد شود و یکبار دیگر با او دیدار کند. «بنابراین ما امیدواریم و دعا میکنیم که این پیام به گوش مقامات ایرانی برسد تا او بتواند به آغوش خانواده بازگردد.»

خانم حکمتی گفت آقای کیلدی از ژانویه گذشته تلاش می‌کند خانواده حکمتی بتوانند با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دیدار کنند ولی موفق نشده است.

XS
SM
MD
LG