لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

دیدگاه| دموکرات‌ها باید به پمپئو فرصت اصلاح توافق ایران را بدهند


یادداشتی از ایلای لیک در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

خبر دیدار مایک پمپئو با کیم جون اونگ در کره شمالی در شرایطی فاش شد که مخالفت دموکرات ها در سنای آمریکا با انتصاب پمپئو به مقام وزیر خارجه دولت ترامپ شدت می گرفت.

حالا استدلال کاخ سفید این است که رای عدم تائید به پمپئو می تواند رای مخالفت با یافتن یک راه حل صلح آمیز برای مناقشه هسته ای با پیونگ یانگ باشد. سخنگوی کاخ سفید می گوید اکنون دموکرات ها این فرصت را دارند که سیاسی کاری را کنار گذاشته به اهمیت تائید مایک پمپئو اذعان کنند.

دموکرات های کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که پیشتر از مخالفان توافق هسته ای ایران بودند و به مایک پمپئو برای مدیریت سی آی ای رای موافق داده بودند حالا با انتصاب او به مقام وزیر خارجه آمریکا مخالفت می کنند.

بعضی از سناتورهای دموکرات می گویند خوب است که پرزیدنت ترامپ برای آماده کردن زمینه چنین دیدار مهمی با رهبر کره شمالی یک مشاور مورد اطمینان در کنار خود داشته باشد.

دشوار بتوان گفت که آیا استدلال دولت ترامپ موجب تغییر آراء در کمیته روابط خارجی سنا خواهد شد یا نه. در شرایط کنونی احتمال زیادی وجود دارد که پمپئو در کمیته روابط خارجی به بن بست خورده و رای گیری بر سر تائید صلاحیت او مستقیم به صحن سنا ارجاع داده شود.

اگر مایک پمپئو که خود از منتقدان توافق هسته ای ایران بوده است از مجلس سنا رای اعتماد بگیرد با توجه به جایگاهی که نزد رئیس جمهوری آمریکا دارد می تواند ترامپ را به نجات برجام مجاب کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG