لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

بلومبرگ: تهدیدی بزرگتر از تصمیم ماه آینده ترامپ جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند


وبسایت خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت: مشکل صاحبان مشاغل کوچک در ایران دریافت وام با نرخ بهره معقول یا اساسا دریافت هر گونه وام است. این مشکلات مالی کشوری است که سه سال پیش پس از توافق هسته ای به نظر می رسید در آستانه رونق اقتصادی قرار دارد.

کارشناسان در تهران می گویند بحران بانکی تهدید اقتصادی بسیار بزرگتری از هر تصمیمی است که دونالد ترامپ برای برجام بگیرد.

بازار خدمات مالی که از سال ۲۰۰۴ به روی وام دهندگان خصوصی باز شد تحت سال ها مقررات ضعیف امکان تکثیر بی رویه و بدون نظارت بانک ها را فراهم کرد.

راه حل هم روشن نیست. این صنعت عمدتا ارتباطی با جهان بیرون ندارد و برای تزریق پول به بانک مرکزی ایران تکیه کرده است.

پرویز عقیلی کرمانی، عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت خصوصی بانک خاورمیانه، اخیرا خطاب به سرمایه گذاران و مدیران در سوئیس گفت اصلاح نظام بانکی ایران که تقریبا نیمی از اقتصاد این کشور را در بر می گیرد می تواند تا ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه به همراه داشته باشد.

به نظر عقیلی کرمانی در یک روند اصلاح لازم است چند بانک در بانک های سلامت تر ادغام شوند.

بانکداران نگران هستند که قبول دارایی های پر خطر یک بانک بزرگ نهادهای مالی سالم را نابود می کند. چارلز رابرتسون، اقتصاددان ارشد در «رنسانس کپیتال» لندن، می گوید: «ایرانی ها قبلا بحران بانکی را تجربه نکرده اند و نمی دانند چه به سرشان خواهد آمد. یک بار که درگیر بحران بانکی شده باشید تمام بیست سال بعد را با نگرانی از یک بحران بانکی پشت سر می گذارید.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG