لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

نظرات سناتورهای آمریکایی درباره برجام و کره شمالی


سناتورهای آمریکایی، از راست، دایان فاینستاین، باب کورکر و تام کاتن
سناتورهای آمریکایی، از راست، دایان فاینستاین، باب کورکر و تام کاتن

توافق اتمی موسوم به برجام و تصمیم رهبر کره شمالی برای متوقف ساختن آزمایش‌های اتمی و موشکی‌اش پیشاپیش ملاقات و مذاکرات او با پرزیدنت ترامپ، موضوع اصلی بحث‌ها و اظهارنظرهای برنامه‌های ویژه خبری شبکه‌های تلویزیونی پربیننده در آمریکا بود.

سناتور جمهوریخواه باب کورکر، روز یکشنبه دوم اردیبهشت در مصاحبه با شبکه خبری ای بی سی گفت که اگر رایزنی‌های آلمان و فرانسه به اصلاح توافق برجام منجر نشود، آمریکا از این توافق خارج خواهد شد.

سناتور کورکر گفت: «من فکر می‌کنم اگر تغییری در برخورد سه کشور اروپایی در توافق و چارچوب آن صورت نگیرد ، پرزیدنت ترامپ از توافق خارج خواهد شد. هیچ تردیدی در این باره وجود ندارد و شاید با آمدن مرکل و ماکرون به آمریکا تغییر ایجاد شود.»

آقای کورکر در این مصاحبه گفت که بر این باور است خروج آمریکا از توافق برجام تاثیر چندانی بر برخورد و رفتار کیم جونگ اون نخواهد داشت.

رهبر کره شمالی به تازگی اعلام کرد که تصمیم به تعلیق برنامه‌های اتمی و موشکی کره شمالی گرفته است.
سناتور کورکر درباره ملاقات برنامه ریزی شده پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی گفت که همه با احتیاط و تردید به نتایج این ملاقات می‌نگرند، اما سیاست واشنگتن بر آن است که فشار حداکثری بر پیونگ یانگ ادامه یابد.

تام کاتن: پمپئو مخالف دیپلماسی بد است نه مخالف برجام

از سوی دیگر، سناتور جمهوریخواه تام کاتن نیز روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه سی بی اس، تصمیم کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای توقف برنامه‌های اتمی و موشکی آن کشور را مثبت، اما قابل برگشت از سوی پیونگ یانگ توصیف کرد.

آقای کاتن گفت که در صورتی که کیم جنگ اون از تصمیمش عدول کند، تهدیدی جدی علیه ژاپن، کره جنوبی، منطقه و آمریکا خواهد بود.

سناتور کاتن همچنین پیشنهاد کیم جونگ اون برای ملاقات با پرزیدنت ترامپ و این واقعیت که رهبر کره شمالی هیچ پیش شرطی را برای این ملاقات و مذاکرات تعیین نکرده است، مثبت و در راستای سیاست واشنگتن توصیف کرد.

سناتور کاتن در رابطه با اظهارات مایک پمپئو، مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، که در گذشته با خروج از توافق برجام موافق بود اما اخیرا گفته است خواهان حفظ آن است، گفت که آقای پمپئو با توافق اتمی با ایران مخالفت نکرده است زیرا او مخالف با کاربرد دیپلماسی نیست بلکه با دیپلماسی بد مخالف است.

سناتور فاینستاین: پایبندی کره شمالی به هر توافقی مورد تردید است

سناتور دمکرات دایان فاینستاین نیز در مصاحبه ای با شبکه سی بی اس ، ملاقات پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی را مهم توصیف کرد که در صورت پبشرفت می تواند به توافقی با کره شمالی منجر شود.

خانم فاینستاین ، پایبندی کیم جونگ اون به هرگونه توافقی را مورد سئوال و تردید قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG