لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

استیون مال در آستانه سالگرد توافق هسته ایران: این بهترین توافق بود


استیون مال یکی از سخنرانان در نشست مرکز بای پارتیزان در واشنگتن بود.
استیون مال یکی از سخنرانان در نشست مرکز بای پارتیزان در واشنگتن بود.

با نزدیک شدن سالگرد توافق هسته ای گروه ۵+۱ با ایران بار دیگر بحث ها در مورد این توافق بالا گرفته است. اکثر صاحب نظران معتقدند اجرای توافق اتمی بخوبی پیش می رود. استیون مال، هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه آمریکا در اجرای توافق می گوید این بهترین توافق ممکن بود.

آقای مال روز سه شنبه در جمعی در واشنگتن از این توافق دفاع کرد و با اشاره به اینکه روند اجرای توافق بدون مشکل نیست، گفت موارد مبهم را مورد به مورد دو طرف با هم حل می کنند.

در نشستی که در مرکز "بای پارتیزان "برگزار شد، چند صاحب نظر پیشنهاد دادند که از هم اکنون آمریکا باید برای دوران پس از انقضای توافق برنامه ریزی کند.

استیون مال، هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه آمریکا برای اجرای توافق اتمی با ایران گفت تاکنون ۵۰ میلیارد دلار از دارائی های ایران در ازای عمل به توافق آزاد شده است.

این اظهارنظر آقای مال در حالی است که مقام های ایران در دو ماه اخیر از اینکه هنوز جمهوری اسلامی از منافع اقتصادی توافق منتفع نشده اند، گله کرده اند.

آقای مال روز سه شنبه گفت هنوز پاسخی برای این گلایه مقام های ایران نیافتاده است. به گفته وی، آمریکا از ایران خواسته دلایل این عدم نفع بردن را رک و راست بیان کنند.

این دیپلمات ارشد آمریکایی افزود: "این مساله ایران می تواند دلایل دیگری چون فساد، قوانین ضعیف مبارزه با پولشوئی، عدم توانائی در کنترل تأمین منابع مالی برای تروریستها، عدم شفافیت عملکرد و قوانین مالی داشته باشد. همچنین ادامه فعالیتهایی که باعث بی ثباتی در منطقه می شود و بیم آنکه توافق شکست بخورد و مجداً تحریمها اعمال شوند، می تواند دلیل دیگر باشد.

برخی دیگر از تحلیلگران دعوت شده به مرکز مطالعه سیاست بای پارتیزان معتقدند باید از هم اکنون برای پس از انقضای دوره توافق تدبیر اندیشید.

یکی از آنها صراحتا تغییری در رفتار و سیاست جمهوری اسلامی ایران ایران پیش بینی نمی کند، بنابراین می خواهد آمریکا از هم اکنون آماده باشد.

جان هانا مشاور حقوقی ارشد بنیاد دفاع از دموکراسیها در این نشست گفت ما باید بگوئیم که موضع ما این نیست که پس از ۱۵ سال، ایران آزاد باشد که برنامه اتمی در مقیاس صنعتی داشته باشد. این لزومی ندارد و مقرون بصرفه هم برایشان نیست، آنهامی توانند برنامه مسالمت آمیز بهتری داشته باشند.

وی افزود: باید با متحدین مان از هم اکنون در این مورد صحبت کنیم تا همه چیز از قبل مشخص باشد.

در بخشی از این نشست درباره آینده توافق بخصوص بعد از ترک کاخ سفید توسط اوباما پرسیده شد. باراک اوباما فقط چند ماه دیگر در کاخ سفید خواهد بود؛ بهترین سیاست دولت و کنگره بعدی چه می تواند باشد؟

ری تکیه ، پژوهشگر ارشد شورای ورابط خارجی در این نشست گفت شاید بعدی ها بتوانند با توافقی برای پس از دوره ۱۵ ساله شروع کنند. بهتر است که هرچه زودتر در مورد محدودیتهائی که می خواهیم، صحبت شود.

وی افزود: حدس می زنم دولت بعدی دوباره قوی در منطقه حضور پیدا کند تا به متحدین اطمینان خاطر دهد. از طرف دیگر باید به این سوال هم جواب بدهد که تا چه حد باید آمریکا در خاورمیانه سرمایه گذاری کند.

ایلان گلدنبرگ مدیر بخش امنیت خاورمیانه مرکز امنیت جدید آمریکا که سخنران دیگر مراسم بود، معتقدست، برخلاف سیاست پرزیدنت اوباما، رئیس جمهوری بعدی نباید آمریکا را از خاورمیانه خارج کند زیرا این کار خود باعث بیم و هراس سعودیها و اعتماد بنفس زیادی جمهوری اسلامی ایران شده و به این ترتیب موضوع فعالیتهای ایران که باعث بیثباتی در منطقه می شوند را هم تحت نظر داشته باشد.

وی گفت: رئیس جمهوری بعدی می تواند خیلی زود از سازمانهای اطلاعاتی و وزارت دفاع بخواهد به او گزینه هائی بدهند که آمریکا با متحدان چه کارهایی می تواند مشترک انجام دهد و این پیام برای ایران خواهد بود.

جان هانا هم بر این نظرست که باید محکم و قاطعانه در برابر جمهوری اسلامی ایران ایستاد، در غیرآن صورت ایران می تواند در آینده بگفته او بر منطقه سلطه یابد.

XS
SM
MD
LG