لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

انتقاد وکیل خانواده نمازی از عدم ملاقات جو بایدن با خانواده زندانیان آمریکایی در ایران


باقر نمازی (راست) بعد از آزادی از ایران و جرد گسنر، وکیل خانواده نمازی
باقر نمازی (راست) بعد از آزادی از ایران و جرد گسنر، وکیل خانواده نمازی

جرد گینزر، وکیل خانواده نمازی در نامه‌ای گفته که کاخ سفید بعد از پنجاه روز، نامه باقر نمازی گروگان تازه آزاد شده از ایران را بی پاسخ گذاشته است. او خواستار دیدار رئیس جمهوری آمریکا با خانواده زندانیان آمریکایی در ایران شده است.

آقای گنسر در نامه خود که نسخه‌ای از آن در حساب توئیتری او منتشر شد، نوشت، باقر نمازی پنجاه روز پیش، در نامه به جو بایدن از او خواسته بود با وی و همچنین خانواده مراد طاهباز و عماد شرقی دو آمریکایی «گروگان در ایران» هم دیدار کند. آقای نمازی در این نامه، پیشنهاد داده بود که درباره تجربه خودش در زمان بازداشت در ایران و همچنین آخرین وضعیت پسرش سیامک نمازی که همچنان در زندان اوین نگهداری می‌شود، گفتگو کند.

به گفته وکیل نمازی‌ها، بعد از بیش از شش هفت، هنوز کاخ سفید به درخواست باقر نمازی پاسخ نداده است.

وکیل نمازی‌ها با بازنشر بخشی از نامه باقر نمازی، نسبت به وضعیت جسمی و زندگی سیامک نمازی در زندان اوین هشدار داده است.

سیامک نمازی همراه پدرش حدود هشت سال پیش در ایران بازداشت شد. جمهوری اسلامی او و باقر نمازی را به ده سال محکوم و زندانی کرد. آقای باقر نمازی به تازگی توانسته به آمریکا بازگردد اما سیامک نمازی هنوز زندانی است.

وکیل نمازی‌ها می‌گوید کاخ سفید و آقای بایدن حق دارد با هرکسی دیدار کند اما در این مدت رئیس جمهوری آمریکا با خانواده آمریکایی‌های زندانی در دیگر کشورها و یا کسانی که به آمریکا بازگشته‌اند دیدار کرده است.

اسفندماه گذشته سیامک نمازی از زندان اوین با کریستین امان‌پور مجری«سی‌ان‌ان» گفتگو کرد. او در این گفتگواز جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا صدای او و دیگر زندانیان آمریکایی را بشنود و آنها را به خانه بازگرداند.

واکنش وزارت خارجه آمریکا

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت وزارت خارجه آمریکا در پاسخی درباره نامه وکیل نمازی‌ها گفت که آمریکا همیشه در کنار شهروندانی که به اشتباه در خارج زندانی می‌شوند، ایستاده است. اولیت اصلی جو بایدن رئیس جمهوری و بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم حفظ امنیت و ایمنی شهروندان آمریکایی بخصوص در خارج از کشور است.

معاون سخنگوی وزارت وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به جزئیات درباره نامه باقر نمازی و اینکه آیا دیداری با او برگزار خواهد شد یا خیر، گفت وزارت خارجه به تلاش خود ادامه می‌دهد تا هم بتواند افراد زندانی را به آمریکا بازگرداند و هم اینکه با خانواده گروگانها دیدار کند.

گزارش تلویزیونی در این باره:

درخواست باقر نمازی از جو بایدن بی‌جواب مانده است؛ گزارش گیتا آرین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

XS
SM
MD
LG