لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۱

پرزیدنت ترامپ: مزاحمت قایق‌های ایرانی برای ناوگان جنگی آمریکا به صفر رسید


رئیس جمهوری ایالات متحده در یک توئیت جدید درباره «مزاحمت قایق» های ایرانی برای ناوهای جنگی آمریکا، نوشت این مزاحمت ها در سال جاری به صفر رسیده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتر خود یکشنبه عصر به وقت واشنگتن (بامداد دوشنبه به وقت ایران) به استناد نیروی دریایی آمریکا نوشت: مزاحمت نیروهای ایرانی برای ناوگان جنگی آمریکا سال ۲۰۱۵: ۲۲، سال ۲۰۱۶: ۳۶، سال ۲۰۱۷: ۱۴ و سال ۲۰۱۸: ۰

اشاره پرزیدنت ترامپ به نزدیک شدن قایق های تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب های آزاد خلیج فارس در چهار سال اخیر است. بارها ناوهای جنگی آمریکا گزارش دادند این قایق های ایرانی برخلاف عرف دریایی، به این ناوهای جنگی نزدیک شدند.

پیشتر دولت پرزیدنت ترامپ گفته بود نزدیک و مزاحمت این قایق ها را تحمل نمی کند. یکسال پیش هم که یک قایق به ناو جنگی آمریکا نزدیک شد، یک ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده به قایق سپاه پاسداران که بدون توجه به اخطارهای متعدد به «رفتار تحریک‌آمیز» خود ادامه می‌داد، منور اخطار شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ستوان ایان مک‌کانهی سخنگوی ناوگان پنجم ایالات متحده در بحرین، زمان وقوع این حادثه را دوشنبه چهارم اردیبهشت اعلام کرد و گفت که یک قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به ناوشکن آمریکایی «یو.اس.اس می‌هن» (USS Mahan) در خلیج فارس نزدیک شده و به اخطارها توجهی نکرده است.

این افسر نیروی دریایی آمریکا توضیح داد: «ناوشکن مِی‌هَن به منظور روشن شدن نیت قایق ایرانی چندین بار سعی کرد تا ارتباط رادیویی عرشه به عرشه برقرار کند؛ همچنین پیام‌های هشدار ارسال شد، دو بار آژیر خطر به صدا درآمد و پنج بار هم سوت کشتی کشیده شد.»

در نهایت با نزدیک شدن به فاصله یک هزار متری ناو آمریکایی، گلوله منور هشدار به سوی آن شلیک شده و قایق از محل دور شده است.

مقام‌های ایرانی هنوز درباره این تنش اظهارنظری نکرده‌اند.

همچنین یک مقام آمریکایی به فاکس نیوز گفته که در زمان نزدیک شدن قایق ایرانی، خدمه ناو میهن مسلح شده بودند.

او این رفتار قایق تندروی سپاه را عملی «آشکارا تحریک آمیز» نامیده است.

پیش از این نیز قایق‌های تندروی سپاه پاسداران برخلاف عرف دریایی شناورها فاصله لازم با ناوهای جنگی را زیر پا گذاشته‌اند.

شان اسپایسر، سخنگوی پیشین کاخ سفید پیش از این تاکید کرده بود که ایالات متحده اقدامات تحریک آمیز تهران را در خلیج فارس تحمل نمی کند.

در آخرین مورد رخ داده در اسفند ماه سال گذشته چند شناور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آبهای آزاد تنگه هرمز، به فاصله ۵۵۰ متری کشتی رهگیری آمریکا به نام «یواس‌ان‌اس اینوینسیبل» رساندند که در نتیجه این ناو برای جلوگیری از درگیری مجبور شد مسیرش را تغییر بدهد.

وزارت دفاع ایالات متحده این اقدام را «غیر ایمن و غیر حرفه ای» نامید.

در دی ماه سال گذشته نیز تنش دیگری بین ناوشکن آمریکایی «می‌هن» و سپاه پاسداران به وجود آمد. این بار چهار شناور سپاه با سرعت زیاد به سمت ناوشکن آمریکایی آمدند و به پیام های رادیویی بی توجه بودند. ناو آمریکایی در نهایت منور اخطار شلیک کرد.

آمادگی نیروی دریایی آمریکا برای مقابله با قایق‌های سپاه

اسفند دوسال پیش حدود ۳۵ قایق تندرو مجهز به مسلسل همراه با حملات هلیکوپترها و جت های جنگی در مانوری برای شبیه سازی برخورد با قایق های تندروی ایرانی در فلوریدای آمریکا شرکت کردند.

این مانور را پایگاه نیروی هوایی اگلین سازماندهی کرد و نام آن را «حمله چکشی» نهاد تا به یکی از تهدیدهای صورت گرفته علیه نیروی دریایی آمریکا یعنی حملات از سوی قایق های تندرو رسیدگی کند.

ایران بارها با استفاده از قایق های کوچک تندرو برای کشتی های نیروی دریایی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس مزاحمت ایجاد کرده که به نوشته بیزنس اینسایدر هر یک از این اقدامات قابلیت تبدیل شدن فوری به درگیری های وسیع تر را داشت.

کشتی های نیروی دریایی آمریکا همچنین در موقعیت مشابه در مقابل قایق های تندروی حوثی های یمن با حمایت ایران قرار گرفت و گلوله هایی را به علامت هشدار شلیک کرد.

یک سرهنگ ارتش آمریکا گفت یکی از موقعیت هایی که در این مانور تمرین شد دقیقا شبیه سازی آنچه بود که با نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پیشتر تجربه شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG