لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

باراک اوباما: توافق هسته‌ای ایران الگویی برای دیپلماسی جهانی باشد


باراک اوباما در جمع رهبران کشورهایی که در مذاکرات هسته ای با ایران حضور داشتند.
باراک اوباما در جمع رهبران کشورهایی که در مذاکرات هسته ای با ایران حضور داشتند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید توافق هسته ای با ایران یک موفقیت بود، اما به کار بیشتری نیاز دارد.

باراک اوباما ظهر جمعه، ۱۳ فروردین ماه، همزمان با روز دوم نشست بین المللی امنیت هسته ای در واشنگتن، این مطلب را در جمع رهبران کشورهایی که در مذاکرات هسته ای با ایران حضور داشتند مطرح کرد.

وی گفت توافق هسته ای با ایران می تواند یک نمونه خوب برای مشکلاتی باشد که رهبران جهان در آینده با آن روبرو می شوند؛ این که ببینند چطور می شود با دیپلماسی بر مشکلات غلبه کرد.

زئیس جمهوری ایالات متحده در این جلسه، از جمهوری اسلامی ایران نیز تقدیر کرد که با برداشتن گام هایی برای اجرای تعهدات خود در توافق اتمی، عملا موجب شده که پابرجا باشد.

این اظهارات آقای اوباما در حالی بیان می شود که در هفته های اخیر، منتقدان این توافق در ایالات متحد و برخی کشورهای دیگر، نسبت به معافیت های تحریمی که ایران پس از اجرای توافق دریافت می کند، خشمگین هستند.

در مناظره های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا هم بعضی از نامزدهای جمهوریخواه از ازادسازی پول و دارایی های ایران انتقاد کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود، به تاثیر اقتصادی برداشتن تحریم های ایران اشاره کرد و گفت "تا ادغام دوباره ایران در اقتصاد جهانی مدتی زمان سپری خواهد شد، اما ایران هم اکنون نیز شاهد نتایج این توافق است."

در این دیدار رهبران چین و فرانسه و نمایندگان آلمان و روسیه نیز حضور داشتند.

از سوی دیگر، آقای اوباما ظهر جمعه، در ادامه نشست امنیت هسته ای، با برشمردن مشکلات ناشی از عدم ایمنی انرژی هسته ای در برخی کشورها، گفت که هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند مشکلات جهان را حل کند.

نشست امنیت هسته ای که عصر پنجشنبه در پایتخت آمریکا آغاز شد، روز جمعه به پایان می رسد. این چهارمین و آخرین نشست در این زمینه است که از شش سال پیش به ابتکار باراک اوباما شکل گرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا به همکاری برخی کشورها برای ایجاد جهانی ایمن تر اشاره کرد و گفت "آرژانتین، چین و ژاپن، همکاری های زیادی برای انتقال مواد هسته ای خطرناک خود را آغاز کرده اند."

آقای اوباما همچنین با اشاره به دیدار شب گذشته با رئیس جمهوری چین، گفت که واشنگتن و پکن برای امنیت هسته ای همکاری های نزدیکی را آغاز کرده اند.

دیدار پنجشنبه شب روسای جمهوری آمریکا و چین در حالی برگزار شد که رهبران دو کشور، موافقت خود را با افزایش همکاری ها در زمینه تضمین امنیت هسته ای در سطح جهان اعلام کردند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از تلاش گروه های تروریستی برای دسترسی به بمب اتمی گفت و یادآور شد، "داعش و القاعده تلاش دارند به تسلیحات اتمی دسترسی داشته باشند، ما باید مراقب باشیم."

پیشتر در صبح روز جمعه و قبل از سخنرانی در نشست امنیت هسته ای، رئیس جمهوری آمریکا گفت توافق هسته ای ایران با جامعه جهانی همانطور که انتظار می رفت، در حال اجرا شدن است.

آقای اوباما افزود: بعد از دو سال مذاکره فشرده همزمان با تحریم های سنگین، نمایندگان کشورهای بزرگ جهان به توافقی با ایران رسیدند که هرگونه مسیر ایران را برای دستیابی به بمب اتمی مسدود کرد.

XS
SM
MD
LG