لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

سناتور کورکر: ایران نگران واکنش شورای امنیت به سرپیچی از برجام نیست


سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خودداری شورای امنیت سازمان ملل از محکومیت ایران در نقض ممنوعیت آزمایش‌های موشکی را خلاف وعده‌های باراک اوباما درباره توافق اتمی با ایران دانست.

سناتور کورکر که از مخالفان لغو تحریم‌های ایران است گفت که به نظر می‌رسد ایران در سرپیچی از محدودیتهای پیش بینی شده در توافق اتمی، نگران اقدامات شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

به گزارش رویترز، بعضی از دیپلمات‌ها در شورای امنیت، آزمایش‌های موشکی بالستیک توسط ایران را از نظر فنی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نمی‌دانند. این قطعنامه که تابستان گذشته همزمان با توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی به تصویب رسید، آزمایش موشک‌های بالستیک را که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، برای ایران ممنوع کرد.

واکنش‌ها به برنامه موشکی ایران از حدود یک ماه پیش آغاز شد که سپاه پاسداران در یک رزمایش موشکی موشک های بالستیک شلیک کرد که دست کم روی یکی از آنها شعار حذف اسرائیل نوشته شده بود. آمریکا و بریتانیا بلافاصله خواستار واکنش شورای امنیت شدند اما در مقابل مقامات ایران اعلام کردند که این آزمایش‌های موشکی قطعنامه شورای امنیت را نقض نمی‌کند و اقداماتی دفاعی است.

با این حال در پی درخواست آمریکا و قدرت‌های اروپایی از شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل برای واکنش به آزمایش موشکی ایران، قرار است کارشناسان شورای امنیت روز جمعه، اول آوریل، ۱۳ فروردین، این آزمایش‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

XS
SM
MD
LG