لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

وزیر خزانه داری آمریکا: تحریم ها باعث تغییرات زیادی در ایران شد


وزیر خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه در بنیاد کارنگی
وزیر خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه در بنیاد کارنگی

جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه در بنیاد کارنگی در شهر واشنگتن گفت تحریم ها برای تغییر رفتار رژیم های خطرناک است، اما ما درباره استفاده از تحریم ها درسهایی آموخته ایم.

وی افزود: از جمله درسهایی که از تحریم ها در پنج ماه اخیر آموختیم این است که نباید هر جایی از آن استفاده کنیم. او گفت قدرت و تاثیر تحریم ها، با توانایی اعمال رهبری آمریکا در جهان ارتباط دارد و تحریم ها، باید در دهه های آینده، به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

جک لو که در کنفرانس "سیر تکاملی تحریم ها و درس هایی برای آینده" سخنرانی می کرد، گفت تحریم ها با توجه به اینکه آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان است، و همچنین نقش غالبی که سیستم مالی آمریکا در بازرگانی جهانی بازی می کند، طراحی می شوند.

با این حال، وزیر خزانه داری آمریکا گفت تحریم گلوله ای نیست که برای هر تهدیدی استفاده شود، و استفاده بیش از حد آن ممکن است تاثیر تحریم ها را کاهش دهد و بر نقش رهبری آمریکا در اقتصاد جهانی تاثیر منفی بگذارد.

جک لو گفت هدف نهایی تمامی تحریم ها تغییر رفتار است، و نه مجازات کردن به خاطر رفتار پیشین، نگاه تحریم ها به سوی آینده است. آقای لو گفت از این نظر، تحریم با اقدامات تنبیهی که در مورد رفتار بد پیشین اعمال می شود، فرق دارد.

وزیر خزانه داری آمریکا گفت تحریم های ایران مثال خوبی بود از اینکه می توان با تحریم های اقتصادی، کشوری را وادار به گفتگوی دیپلماتیک کنیم. به گفته او، تحریم ها و فشار آن باعث تغییرات زیادی در ایران شد و می دانیم که در انتخابات دولت حسن روحانی پیروز شد.

او گفت تحریم فقط زمانی از سوی ما استفاده می شود که امنیت مان در خطر بیافتد و تحریم های ثانویه مثل مورد ایران برای تهدیدهای جهانی است. وزیر خزانه داری آمریکا گفت تحریم ایران را آمریکا تنها شروع کرد، اما این تحریم ها اگر شرکای ما همراه نمی شدند، موفق نمی شد.

به گفته جک لو، تحریم ها علیه ایران هر شش ماه فشار افزایش یافت و درآمد نفت ایران ۶۰درصد کم شد.

او گفت حتی زمانی که کشورهای شریک ایران مثل چین به آمریکا در اعمال تحریم ها پیوستند، آمریکا فاز دوم تحریم ایران را شروع کرد.

وزیر خزانه داری آمریکا گفت داعش با مصادره پول در بانک های شهرهای محل تصرف کارش را آغاز کرد و ما شروع به بستن منابع مالیشان کردیم و در مورد داعش باید روش جدیدی بکار گرفته می شد.

XS
SM
MD
LG