لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

پرونده مصادره آثار ۲ هزار ساله ایران روی میز قضات دیوان عالی آمریکا


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

دیوان عالی ایالات متحده روز سه شنبه اظهارات بازماندگان حمله تروریستی بیست سال پیش در اسرائیل را، که خواهان مصادره قطعات باستانی موجود ایران در یکی از موزه‌های آمریکا جهت تامین غرامت ۷۱ و نیم میلیون دلاری از تهران هستند، خواهد شنید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قضات دیوان عالی اعلام کرده‌اند از امروز بررسی حکم قبلی دادگاه را، مبنی بر این که قربانیان آمریکایی انفجار سال ۱۹۹۷ در اورشلیم نمی‌توانند به دنبال ضبط مجموعه تاریخی ایرانی موجود در شیکاگو باشند، آغاز می شود.

دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۷ آمریکا پیشتر حکم کرده بود که ایران مالکیتی بر بخشی از مجموعه باستانی که در موزه تاریخ طبیعی و دانشگاه شیکاگو نگهداری می‌شود ندارد و بقیه آن قطعات تاریخی هم طبق قوانین ایالات متحده، از مصونیت برخوردار هستند.

جلسات بحث و بررسی اصلی در این پرونده، قرار است در پائیز و پس از پایان تعطیلات تابستانی دیوان عالی کشور برگزار شود.

شاکیان پرونده ایران را متهم می‌کنند به گروه فلسطینی حماس – که حمله مذکور را انجام داده است – خدمات آموزشی و دیگر حمایت‌های لازم را ارائه داده است. این افراد موفق به جلب حمایت دادگاه در این دیدگاه شده و به دنبال منبع تامین غرامت خود هستند.

ایران مالک واقعی «مجموعه پرسپولیس» شامل هزاران قطعه الواح گلی با قدمتی بیش از ۲ هزار سال است؛ اما بر اساس یک قرارداد بلندمدت با دانشگاه شیکاگو به منظور انجام تحقیقات و ترجمه متون و مستندسازی، از سال ۱۹۳۷ در اختیار این دانشگاه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG