لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

مهرهای ساسانی بازگشته از آمریکا به موزه ملی ایران تحویل شد


وزارت امور خارجه ایران مهرهای بازگشته از آمریکا را به موزه ملی تحویل داد.
وزارت امور خارجه ایران مهرهای بازگشته از آمریکا را به موزه ملی تحویل داد.

موزه ملی ایران مهرهای باستانی مربوط به دوره ساسانی بازگشته از آمریکا را تحویل گرفت.

خبرگزاری های ایران گزارش دادند که ۷۳ مهر گلی یا "گل مهره" مربوط به دوره ساسانی که دولت ایالات متحده آمریکا به ایران باز پس فرستاد، عصر یکشنبه ۱۹ اردیبهشت توسط وزارت امور خارجه ایران به موزه ملی ایران تحویل داده شد.

از هنگام آغاز مذاکرات مستقیم ایران و ایالات متحده، این دومین محموله آثار تاریخی ایران است که توسط دولت آمریکا باز پس فرستاده می شود. حدود یک سال پیش، ۱۰۸ قطعه آثار باستانی ارزشمند مربوط به منطقه تاریخی چغامیش از سوی مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو به ایران تحویل داده شد.

مهرهای تاریخی که به تازگی به ایران تحویل داده شده اند، به طور قاچاق از ایران خارج شده بود و توسط دولت آمریکا به دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در نیویورک تحویل داده شدند.

مدیر کل اداره موزه‌های ایران به خبرگزاری ها گفت که این مهرها در سال ۲۰۰۲ هنگامی که به طور غیرقانونی وارد آمریکا شد از قاچاقچیان ضبط شد.

آمریکا به طور داوطلبانه ایران را از وجود این قطعات با خبر کرد.

پیشتر دانیل پاتز، باستان شناس و ایران شناس برجسته، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا آغاز همکاری‌های پژوهشی باستان شناسی ایران و آمریکا از جمله بازگرداندن اشیای باستانی را به سالهای دوران محمد خاتمی دانسته بود.

بنا بر اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های ایران، مهرها از نفیس ترین آثار به جا مانده از دوره ساسانی هستند اما مشخص نیست که به کدام محوطه های تاریخی تعلق دارند. مهرها به صورت گل پخته شده و عمدتا دارای کتیبه پهلوی ساسانی هستند.

قرار است این آثار طی روزهای آینده برای نمایش به موزه‌های مختلف ایران فرستاده شوند.

XS
SM
MD
LG