لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

آخرین دفاعیات وکلای آمریکا و ایران در دادگاه بنیاد علوی پیش از رأی هیئت منصفه


ساختمان ۶۵۰ در خیابان پنجم نیویورک - بنیاد علوی
ساختمان ۶۵۰ در خیابان پنجم نیویورک - بنیاد علوی

وکیل دولت ایالات متحده روز دوشنبه به اعضای هیئت منصفه دادگاهی در شهر نیویورک گفت که بعد از گذشت یک ماه دادرسی، راز مالک قدیمی آسمانخراش منطقه منتهتن فاش شد، و آن ایران است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایکل لاکارد ابراز اطمینان کرد که دولت از طریق اظهارات شاهدان و مدارک و شواهد موجود در دادگاه فدرال منتهتن، اثبات کرد بنیاد علوی باید از ۶۰ درصد سهام خود در برج ۳۶ طبقه اداری در نزدیکی مرکز راکفلر بگذرد.

این معاون دادستان آمریکا همچنین گفت که مالکیت سری ایران بر این ساختمان و همدستی بنیاد علوی در پنهان کردن واقعیات، نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در طول ۲۲ سال گذشته بوده است.

با این حال، جان گلینسون وکیل بنیاد علوی در این پرونده، اطمینان دولت در مورد تاریخچه ساختمان را کم ارزش دانست و خطاب به هیئت منصفه گفت، دولت آمریکا از قبل به چنین نتیجه‌ای رسیده است.

به گفته او، دولت ایالات متحده تحقیقات در مورد بنیاد علوی را از ابتدا بطور یکجانبه و با پیش داوری آغاز کرده و پیش از آن که حقایق مرتبط را گردآوری کند، این نتیجه گیری را کرده است.

آقای کلینسون افزود، این که بنیاد علوی تحریم‌های مصوب سال ۱۹۹۵ آمریکا علیه ایران را نقض کرده قطعی بود و بنا بر نتیجه گیری دولت، هر کسی که این سناریو را رد می‌کرد «حقیقت را نمی‌گفت.»

اعضای هیئت منصفه دادگاه فدرال نیویورک تا صبح سه شنبه نظر خود را در مورد این که آیا بنیاد علوی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده یا خیر، و این که در صورت نقض تحریم‌ها باید همه، قسمتی، یا هیچ بخشی از سهام خود در آن آسمانخراش را واگذار کند، اعلام خواهند کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، بخش بزرگی از حاضران در جلسه روز دوشنبه دادگاه را وکلای خانواده‌ها و بستگان قربانیان تروریسم، از جمله حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا، تشکیل می‌دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG