لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۴

بررسی دو پرونده در دادگاه‌های نیویورک و واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران


در شکایت نیویورک، قربانیان خواستار مصادره ساختمان ۳۵ طبقه بنیاد علوی به نفع خود هستند
در شکایت نیویورک، قربانیان خواستار مصادره ساختمان ۳۵ طبقه بنیاد علوی به نفع خود هستند

دو دادگاه فدرال در نیویورک و واشنگتن به شکایتهای قربانیان تروریسم و نیز شکایت دولت آمریکا علیه دولت ایران رسیدگی می کنند.

در نیویورک دادگاه فدرال منهتن با حضور هیات منصفه کار رسیدگی به شکایت دولت آمریکا را آغاز کرده و طی آن دستیار دادستان مدعی شده است که بنیاد علوی که مالکیت اکثریت سهام ساختمان ۳۵ طبقه خیابان پنجم نیویورک را در اختیار دارد، با اطلاع از اینکه شرکت آسا متعلق به این بنیاد با بانک ملی ایران کار می کرده، تحریمهای آمریکا علیه این بانک دولتی ایران را نادیده گرفته و به همین دلیل خواستار مصادره ساختمان شده است که قیمت آن بیش از ۸۰۰ میلیون دلار برآورد می شود.

وکیل بنیاد علوی با رد اتهام گفته است بنیاد یک سازمان خیریه است و تنها به خدمات فرهنگی اشتغال دارد.

در واشنگتن در دادگاه فدرال، شکایت ۳۴ خانواده قربانی ترور و خشونت در عراق علیه دولت ایران مطرح می شود. این خانواده ها مدعی اند که در فاصله سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ بر اثر انفجارهای ناشی از عملیات تروریستی در عراق آسیب دیده اند و دولت ایران برای سازمانهای تروریستی از جمله حزب الله و انصارالاسلام که آن عملیات را انجام می داده اند،کمک مالی، نظامی، آموزشی و مشاوره ای می داده است

این ۳۴ خانواده ادعا می کنند که زندگی آنها تحت تأثیر عملیات تروریستی قرار گرفته است. شاکیان، بازماندگان نیروهای آمریکائی هستند که در ۱۶ عملیات در عراق در بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ کشته شدند.

شکایت آنها ادعا می کند که جمهوری اسلامی ایران به گروه های مهاجم به این نظامیان مهمات، لوازم و تجهیزات می رسانده و از آنها حمایت مالی می کرده است.

وکلای این شاکی ها می گویند از طریق ردیابی پولهایی که بانک به بانک منتقل شده و به تروریست ها رسیده، می تواند ثابت کند که ایران پشت این گروه های تروریستی بوده است.

تا کنون ۹ بانک اروپائی اعتراف کرده اند که بطور غیرقانونی پول در اختیار ایران و بانکهای ایرانی قرار داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG