لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

گزارش نیویورک پست؛ چطور هیلی، اروپا را بسوی برخورد با ایران هدایت می‌کند


نشست دیپلمات های ارشد شورای امنیت با پرزیدنت ترامپ
نشست دیپلمات های ارشد شورای امنیت با پرزیدنت ترامپ

روزنامه نیویورک پست در گزارشی نوشت: نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در دیداری که برای نمایندگان پانزده کشور عضو شورای امنیت از کاخ سفید و انبار محل نگهداری لاشه موشک ایرانی پرتاب شده از یمن به عربستان ترتیب داد، دو تخلف جمهوری اسلامی را برجسته کرد؛ یکی ارسال هر گونه سلاح به یمن و دیگری صادرات تسلیحات ایرانی به هر نقطه ای را ممنوع کرده است.

دومین تخلف، در حوزه حقوقی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قرار می گیرد که برای گشودن پرونده ای درباره ایران اهمیت حیاتی دارد.

نیکی هیلی در کاخ سفید خطاب به همتایان خود در شورای امنیت گفت «شواهد حاکی از این که ایران رسما تعهدات بین المللی اش را زیر پا می گذارد روز به روز بیشتر می شود». نیکی هیلی عهد کرد «از هر فرصت ممکن برای پرداختن به این اقدامات ایران استفاده کند».

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از این طریق از اعتماد اعضای شورای امنیت به «پایبندی کامل» ایران به توافق هسته ای ذره ذره می کاهد.

به نظر می رسد، پاریس نسبت به ایده ترامپ درباره محکم کردن توافق هسته ای نرمش بیشتری نشان می دهد.

«فرانسوا دل آتره» سفیر فرانسه در آمریکا، سه شنبه به خبرنگاران گفت فرانسه «قویا به برجام چسبیده است» اما همچنین «به رسیدگی به مساله موشک های بالیستیک و مسائل منطقه ای متعهد است».

آیا تمام اعضای شورای امنیت در سخت گیری بر ایران با نیکی هیلی همراه خواهند شد؟ بعید است. اما هر بار که سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد و دیگر اعضای دولت ترامپ تخلفات ایران از اختیارات قانونی توافق هسته ای را برجسته می کنند، شانس اصلاح برجام بیشتر می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG