لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

کاخ سفید میزبان دیپلمات‌های ارشد شورای امنیت؛ نمایش شواهد حمایت ایران از تروریسم


در حالیکه روز دوشنبه دیپلمات های شورای امنیت سازمان ملل متحد مهمان رئیس جمهوری آمریکا هستند، قرار است نیکی هیلی آنها را برای تماشای شواهدی از حمایت جمهوری اسلامی ایران از گروه های تروریستی در خاورمیانه در شهر واشنگتن ببرد.

از جمله برنامه دیپلمات های شورای امنیت حضور در موزه هولوکاست شهر واشنگتن نیز هست.

نیکی هیلی به خبرنگاران گفته دیپلمات های شورای امنیت تسلیحاتی را خواهند دید که علائم ایران را دارد و بدون هیچگونه شک و تردیدی نشان می دهد ساخت ایران و ارسالی از ایران است.

بخشی از این شواهد، بقایای موشک بالیستیکی است که توسط حوثی های مورد حمایت ایران از یمن به عربستان سعودی پرتاب شد. در بخش دیگری نیز، دیپلمات ها از نمایشگاهی بازدید می کنند که درباره عواقب جنگ در سوریه است.

در ماههای اخیر دولت پرزیدنت ترامپ تمرکز بر فعالیت های بی ثبات سازی ایران در منطقه گذشته و همچنین می گوید ایران با برنامه موشکی خود، قطعنامه ۲۲۳۱ را که بعد از برجام تصویب کرد، زیر پا گذاشته است.

مهار ساختن برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران یکی از اولویت های دولت پرزیدنت ترامپ است که این برنامه را بخشی از ابزارهای مورد استفاده در اقدامات بی ثبات کننده تهران در منطقه، و نقض روح توافق برجام می داند.

دیدار پرزیدنت ترامپ و دیپلماتها

دوشنبه ظهر، پرزیدنت ترامپ در اجرای برنامه ای که هدف آن شکل بخشیدن به ائتلافی بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران است با دیپلمات های شورای امنیت سازمان ملل متحد در کاخ سفید ملاقات کرد.

این دومین ملاقات پرزیدنت ترامپ با اعضای شورای امنیت در جریان یک ناهار کاری است که در میانه دو تلاش موازی ، یکی در کنگره آمریکا و دیگری توسط متحدان اروپائی آمریکا، برای برطرف ساختن نواقصی انجام گرفت که دولت ترامپ معتقد است در توافق اتمی ناشی از مذاکرات دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا با جمهوری اسلامی ایران، موسوم به برجام وجود دارد.

ملاقات را نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد برای منعکس ساختن نقش جمهوری اسلامی ایران در منازعات خاورمیانه ترتیب داده است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، ظهر دوشنبه با انتشار عکس هایی از تجهیزات کشف شده در حمله اخیر حوثی های یمن به عربستان، شواهد کمک ایران به این گروه را به دیپلمات های شورای امنیت نشان داد.

«جوناثان آلن»، معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد نیز با انتشار عکس هایی از بقایای موشک های حوثی که علایمی از ایران دارد، نوشت اینها شواهد آشکاری هستند که حوثی ها از موشک و سایر تجهیزات ایران در جنگ با عربستان استفاده می کنند.

خانم هیلی پیشتر در مصاحبه ای اختصاصی با صدای آمریکا تاکید کرده بود که نقض قطعنامه منع جمهوری اسلامی ایران از تولید موشک های بالیستیک، توسط کارشناسان سازمان ملل متحد نیز تائید شده است.

دور جدید تلاش دیپلماتیک آمریکا برای اصلاح برجام است که خواسته رئیس جمهوری آمریکاست.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است اگر کنگره و متحدان اروپائی آمریکائی نتوانند برنامه ای برای محدود ساختن رفتارهای جمهوری اسلامی ایران ارائه دهند واشنگتن از توافق اتمی موسوم به برجام خارج می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG