لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

نماینده آمریکا در آژانس: اگر ایران همکاری نکند، شورای حکام در جلسه فوق‌العاده به «بحران» رسیدگی می‌کند


مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین. آرشیو
مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین. آرشیو

نمایندگی ایالات متحده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید به‌رغم فعالیت‌های مستمر مدیرکل آژانس، ایران به پرسش‌ها از جمله در مورد سه سایت اعلام نشده که مواد هسته‌ای در آن یافت شده، بیش از دو سال است که پاسخ نداده است.

لوئیس بونو، کاردار آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در جلسه شورای حکام آژانس که روز پنجشنبه چهارم آذر برگزار شد گفت: «بسیار مهم است که شورای حکام، روند اقدامات دقیقه ۹۰ ایران در برهم زدن اتحاد این شورا و ادامه همکاری نکردن را بشکند.»

وی افزود: «ما از سفر این هفته مدیرکل آژانس به تهران به‌رغم نیاز به آماده شدن برای این جلسه شورای حکام قدردانی می‌کنیم و متاسفیم ;I ایران این فرصت داده شده برای پیشرفت در فهرستی طولانی از مسائلی را که سریعا نیاز به پاسخ دارد از دست داد.»

لوئیس بونو گفت، اگر ایران به عدم همکاری در ارتباط با برنامه هسته‌ای خود به ویژه در مورد نصب دوباره دوربین‌های نظارتی در کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ در کرج ادامه دهد، «شورای حکام چاره‌ای جز برگزاری جلسه فوق‌العاده برای رسیدگی به این بحران» تا پیش از پایان سال جاری میلادی ندارد.

او همچنین تصریح کرد، «دو ماه پیش اعضای این شورا پیامی واضح به ایران دادند که رفتار نادرست با بازرسان آژانس و و تهدید آنها غیرقابل قبول است و فورا باید متوقف شود.»

خبرگزاری فرانسه شامگاه چهارشنبه ٣ آذر به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گزارش داد که واشنگتن از نتیجه سفر رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران ناامید شده، اما آماده ازسرگیری مذاکرات در وین است.

دور هفتم گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های جهان بر سر برنامه هسته‌ای تهران و با هدف احیای برجام قرار است از روز هشتم آذر در وین از سر گرفته شود. دولت پرزیدنت بایدن هنوز «دیپلماسی» را بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه اتمی ایران می‌داند.

XS
SM
MD
LG