لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

گروسی پس از بازگشت از تهران: مذاکرات با مقامات ایران به نتیجه مشخص نرسید


رافائل گروسی - آرشیو
رافائل گروسی - آرشیو

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، می‌گوید مذاکرات روز سه شنبه‌ او با مقامات ایرانی در تهران به رغم «تلاش‌های بسیار» به نتیجه مشخص نرسید، اما از این که با ایران به درک متقابلی برسد «ناامید» نمی‌شود.

او روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت مسائلی که در نظر داشت در تهران درباره آنها مذاکره کند، حل نشده و هنوز این مشکلات با ایران به قوت خود باقی‌ است.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که او می‌خواهد توانایی‌هایی آژانس را برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران برقرار کند.

وی افزود در زمینه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای و همچنین در زمینه مسئله پادمانی،‌ چندین موضوع حل نشده با ایران وجود دارد. او گفت برای ایران ممکن نبود که با ما توافق کند.

رافائل گروسی در پاسخ به سوال خبرنگار پرس‌تی‌وی، متعلق به جمهوری اسلامی، مبنی بر «متناقض» بودن لحن بیانیه امروز آقای گروسی با اظهارات دیروزش درباره مذاکرات، است گفت که گفت‌وگوها با ایران «سازنده» بود اما «ما نتوانستیم به توافق برسیم.»

آقای گروسی گفت «ما باید» با ایران به توافق برسیم.

رافائل گروسی گفت تلاش خود را درباره ایران متوقف نمی‌کند زیرا مسائل حل نشده «بسیار مهم» هستند. رئیس آژانس تاکید کرد که مذاکرات در روز سه شنبه به توافق نرسید ولی به تلاش خود ادامه می‌دهد.

او گفت دیدارش با مقامات دولت رئيسی یک نکته «مثبت» بود و لازم بود چنین دیداری صورت بگیرد و به آنها توضیح دهد که چه انتظاراتی از آنها دارد و آنها چه انتظاراتی از او دارند و ارزش این دیدار زیاد بود.

گروسی درباره رفتار با بازرسان آژانس که مورد بررسی های ارعاب آمیز در ایران قرار گرفتند، پاسخ داد که این مسئله را نیز مطرح کرد و امیدوار است که دیگر تکرار نشود. او گفت هرگونه اقدام امنیتی و رفتار با بازرسان باید مطابق با توافق میان همه کشورها و آژانس باشد.

گروسی در پاسخی در مورد دسترسی آژانس به کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ «تسا» در کرج گفت اگر این عدم نظارت آژانس طولانی شد دیگر این سازمان قادر نخواهد بود که تایید کند چه اتفاقاتی آنجا می‌افتد.

این کارگاه در ماه ژوئن هدف خرابکاری قرار گرفت که در آن حمله یکی از چهار دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نابود شد. ایران وسیله‌ای که اطلاعات ذخیره شده آن دوربین را دارد پس نداده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته که از ایران خواسته است تا مکان آن را بیابد و توضیح دهد.

در ماه سپتامبر، قدرت های غربی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که ۳۵ عضو دارد پس از موافقت تهران با طولانی شدن نظارت آژانس بر برخی فعالیت های هسته‌ای، طرح‌ها برای صدور قطعنامه‌ای علیه ایران را کنار گذاشتند.

اما آنها همچنان خواستار اقدام ایران در مورد دو موضوع اصلی هستند. نخست، توضیح آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده و دوم، اجازه دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ «تسا» در کرج برای جایگزینی دوربین‌های نظارتی آژانس در آنجا که در یک عملیات خرابکارانه آسیب دیدند.

گروسی در مورد اقدام احتمالی شورای حکام آژانس در خصوص صدور بیانیه درباره ایران گفت که او وظیفه دارد که به شورای حکام اطلاع دهد که چه اتفاقی آنجا افتاده و صدور بیانیه در مورد ایران به شورای حکام بستگی دارد.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود با وزیر خارجه ایران در این مورد موافقت داشت که «فقدان تماس داریم» و اینکه آنها باید به آژانس کمک کنند که مسائل باقی‌مانده حل شود.

او همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، را یک «دیپلمات برجسته» خواند اما گفت مواضع او بسیار متفاوت از وزیر خارجه پیشین ایران، محمد جواد ظریف است.

گروسی گفت رویکرد تازه دولت ایران بر نحوه کار آژانس تاثیر نمی گذارد اما مشخص است اختلافاتی وجود دارد.

قرار است شورای حکام روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر تشکیل جلسه دهد و به نوشته رویترز دیپلمات‌ها می‌گویند که از ترس آسیب رساندن به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، هیچ اقدامی علیه ایران انجام نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG