لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رفتار ایران با یک بازرس آژانس را «غیرقابل قبول» خواند


تاسیسات هسته‌ای نطنز
تاسیسات هسته‌ای نطنز

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور در گزارشی اعلام کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رفتار ایران با بازرسان زن آژانس را «نامناسب» خوانده و ایالات متحده نیز چنین رفتاری را مصداق «آزار» و «مطلقا غیرقابل قبول» دانسته است.

این گزارش می‌گوید دپیلمات‌های آگاه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته‌اند در نخستین مورد که در ماه ژوئن امسال در تاسیسات نطنز روی داد، یکی از بازرسان زن آژانس مورد تفتیش بدنی و بازرسی غیرضروری و نامناسب قرار گرفت.

به گزارش رویترز، جزئیات این مورد و تعداد مواردی که چنین حوادثی که از آن زمان تاکنون روی داده، روشن نیست. آٰژانس هم که مشخصات و جنسیت بازرسان را محرمانه نگه می‌دارد، حاضر به ارائه جزئیات زیادی نشده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای که در واکنش به گزارش وال استریت ژورنال در مورد این قسمت ها منتشر کرد ، گفت: «در ماه های اخیر برخی حوادث مربوط به بازرسی‌‌های امنیتی بازرسان آژانس در یکی از تأسیسات ایران رخ داده است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «آژانس بی‌درنگ و قاطعانه این موضوع را با ایران مطرح کرده و به طور مشخص و بدون هرگونه ابهام بگوید این‌گونه حوادث امنیتی مرتبط با کارکنان آژانس غیرقابل قبول است و دیگر نباید تکرار شود.»

بر اساس این گزارش،‌ آژانس می‌گوید ایران پس از این قضایا در مورد اقدامات امنیتی تشدید شده توضیحاتی داده و در پی این گفت‌وگوی ایران و آژانس، مورد دیگری گزارش نشده است.

به گزارش رویترز، ایالات متحده در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با ارائه متنی به دیگر کشورهای حاضر در این جلسه، از ادامه «آزار و اذیت ناشایست» بازرسان آژانس توسط «مقامات امنیتی ایران در تأسیسات هسته‌ای» خبر داد و آن را «مطلقا غیرقابل قبول» خواند. رویترز می‌گوید که نسخه‌ای از این متن را مشاهده کرده است.

نماینده ایران در آژانس: اگر شکایتی هست اعلام کنند تا بررسی کنیم

کاظم غریب آبادی ، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه با خبرگزاری «صدا و سیما» در واکنش به ادعای آزار جسمی بازرس زن آژانس گفته است «اگر در این زمینه شکایتی هست اعلام کنند تا بررسی کنیم.»

او همچنین در حساب توییتر خود با اشاره به تشدید اقدامات امنیتی در تاسیسات هسته‌ای ایران نوشت، بازرسان آژانس «به‌تدریج قوانین و مقررات جدیدی را ارائه کرده‌اند.»

XS
SM
MD
LG