لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۰

رابرت مالی: اگر ایران در مذاکرات وقت‌کشی کند آمریکا واکنش نشان خواهد داد


رابرت مالی (آرشیو)
رابرت مالی (آرشیو)

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران گفت، اگر ایران در مذاکرات هفته آینده برای احیای برجام و بازگشت به توافق هسته‌ای بخواهد وقت‌کشی کند، آمریکا «بیکار نمی‌نشیند» و واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای مالی در گفت وگو با رادیو عمومی ملی آمریکا، «ان‌پی‌آر»، که گزیده‌ای از آن روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت: «ما آماده بازگشت به توافق و لغو همه تحریم‌هایی هستیم که با توافق مغایرت دارند. بنابراین اگر ایران می‌خواهد به توافق بازگردد، روشی برای انجام این کار وجود دارد.»

پس از پنج ماه وقفه در مذاکرات احیای برجام در وین، قرار است مذاکرات احیای برجام روز دوشنبه آینده از سر گرفته شود.

این مذاکرات پس از آن صورت می‌گیرد که رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، در بازگشت از سفر به ایران گفت هیچ پیشرفتی در گفت‌وگوهای او با مقامات ایران در مورد اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای این کشور و احیای نظام نظارتی درست روی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی حاصل نشده است.

رابرت مالی گفت، اگر ایران «نمی‌خواهد به توافق بازگردد، اگر به کاری که به نظر می‌رسد اکنون انجام می‌دهد، ادامه دهد، یعنی در پای میز مذاکرات عمدا کندی نشان دهد و سرعت برنامه هسته‌ای خود را تسریع بخشد، اگر این مسیری باشد که انتخاب می‌کند، ما باید متعاقبا به آن پاسخ دهیم.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده هم در کنفرانس خبری روز دوشنبه با تاکید دوباره بر ضرورت بازگشت متقابل به رعایت برجام تاکید کرد که اقدامات تحریک‌آمیز ایران هیچ نتیجه سودمندی ندارد و در مذاکرات وین هیچ اهرمی را در اختیار ایران قرار نخواهند داد.

ند پرایس در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بخشی از مصاحبه علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، با شبکه الجزیره گفت که در این باره نظر خاصی ندارد چرا که اساسا موضوعات تحریم، گام‌های هسته‌ای، و محدودیت‌های هسته‌ای «موضوع اصلی شش دور مذاکرات تکمیل‌شده با تهران در وین» بوده است.

XS
SM
MD
LG