لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

توافق جمهوریخواهان برای حفظ پل رایان در مقام ریاست مجلس نمایندگان آمریکا


پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از توافق نمایندگان جمهوریخواه برای ماندن او در این سمت در مجلس آینده - ۲۵ آبان ۱۳۹۵
پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از توافق نمایندگان جمهوریخواه برای ماندن او در این سمت در مجلس آینده - ۲۵ آبان ۱۳۹۵

اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه توافق کردند که پل رایان رئیس کنونی برای دوره جدید مجلس که از ژانویه آینده آغاز به کار خواهد کرد نیز ریاست مجلس را به عهده داشته باشد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، وی پس از رأی گیری امروز اکثریت جمهوریخواه مجلس، به خبرنگاران حاضر در کنگره گفت که از حمایت دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده نیز برخوردار است.

پل رایان و دونالد ترامپ در یک سال منتهی به انتخابات ریاست جمهوری روابط گرمی نداشتند و رایان که با تاخیری طولانی از نامزدی ترامپ حمایت کرد، تنها هدف خود را ترمیم اتحاد در حزب جمهوریخواه عنوان کرده بود.

با این حال پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه)، این دو عصر پنجشنبه با یکدیگر ملاقات کردند؛ ملاقاتی که رایان آن را «فوق العاده و سازنده» خواند و ترامپ هم یک «افتخار» برای خود دانست.

پل رایان امروز نیز پس از رأی جمهوریخواهان به ابقای او در مقام ریاست مجلس نمایندگان گفت که این رأی نمایندگان به او و نیز حمایت ترامپ از این رأی، سرآغاز «طلوع حکومت جدید و متحد جمهوریخواه» در ایالات متحده است.

به گفته این نماینده ایالت ویسکانسین در کنگره آمریکا، دولت جدید و کنگره آینده با همکاری یکدیگر، پیروزی رئیس جمهوری منتخب، دونالد ترامپ، را به «پیشرفت‌هایی واقعی» برای مردم تبدیل خواهند کرد.

هر چند اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان رأی به ابقای پل رایان در مقام ریاست را داده‌اند، اما رأی گیری رسمی و نهایی برای انتخاب رئیس جدید مجلس در روز سوم ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۴ دی ماه) برگزار خواهد.

جمهوریخواهان در مجلس سنا هم اکثریت خود را در دوره آینده حفظ کرده‌اند و میچ مک کانول، سناتور ایالت کنتاکی و رهبر اکثریت سنا، در دوره بعدی نیز در همین سمت باقی خواهد ماند.

این در حالی است که هری رید رهبر اقلیت دموکرات سنا - که پس از ۲۰ سال فعالیت قرار است بازنشسته شود، جای خود را به چاک شومر سناتور ایالت نیویورک خواهد داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG