لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

رودی جولیانی یکی از گزینه‌های اصلی ترامپ برای سمت وزیر خارجه


منابع خبری می گویند رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک یکی از گزینه های اصلی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا، برای رهبری وزارت خارجه آمریکا است.

رودی جولیانی به عنوان دادستان فدرال سابقه کاری دارد اما او در زمینه سیاست خارجی تجربه مشابه کسانی که در این سمت خدمت کرده اند، ندارد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که در دوران او آمریکا و ایران بر سر مسئله هسته‌ای توافق کردند، پیش از اینکه در سمت وزیر دولت خارجه باراک اوباما کار کند، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بود.

کاندولیزا رایس، مشاور امنیت ملی جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود و کالین پاول نیز یکی از مشاوران امنیت ملی بود و در سمت های مهم نظامی خدمت کرده بود. از سوی دیگر مادلین آلبرایت، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بود.

اما جولیانی به شدت در جریان انتخابات اخیر آمریکا از دونالد ترامپ حمایت کرد و هر دو مدت زیادی است که همدیگر را می شناسند.

نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و یکی دیگر از حامیان اصلی دونالد ترامپ، روز دوشنبه به شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت که جولیانی ممکن است ترجیح دهد که دادستان کل باشد و یا رهبری وزارت امنیت داخلی را برعهده بگیرد اما اگر او به عنوان وزیر خارجه نیز نامیده شود «عالی» خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG