لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۱

رئیس مجلس نمایندگان: به ترامپ رأی دادم، اما همچنان در کمپین او شرکت نمی‌کنم


پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو
پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

رئیس مجلس نمایندگان که با تاخیری طولانی در نهایت اواسط خرداد ماه از دونالد ترامپ به عنوان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه حمایت کرد، گفت به او رأی داده است؛ اما کماکان در کمپین‌های او تا روز انتخابات حضور نخواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پل رایان که ریاست کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه را نیز بر عهده دارد، روز سه شنبه در گفت‌وگو با شبکه فاکس اعلام کرد که هفته گذشته در رأی گیری پیش از موعد در ویسکانسین، به نفع نامزد حزب جمهوریخواه رأی داده است.

رأی گیری پیش از موعد ساز و کاری در قوانین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده است که به رأی دهندگان آمریکایی امکان می دهد بتوانند در یک دوره زمانی مشخص پیش از روز انتخابات، آرای خود را به نامزد مورد نظرشان بدهند.

با وجود آن که دونالد ترامپ امروز در ایالت ویسکانسن، حوزه انتخابیه رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، گردهمایی انتخاباتی خواهد داشت، اما آقای رایان گفت تا ده دقیقه پیش از مصاحبه با فاکس، از برنامه انتخاباتی ترامپ خبر نداشته و قصد هم ندارد او را در این مراسم همراهی کند.

روابط رئیس مجلس نمایندگان و نامزد جمهوریخواهان در انتخابات هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه) در طول یک سال اخیر چندان نزدیک نبوده و پل رایان که سیزدهم خرداد با تاخیری طولانی از نامزدی او حمایت کرد، تنها هدف خود را ترمیم اتحاد و پیروزی حزب جمهوریخواه عنوان کرده بود.

برخی اظهار نظرهای جنجالی و گاه غیرمتعارف دونالد ترامپ باعث بروز نگرانی در بدنه حزب جمهوریخواه بوده و آقای رایان هم پیشتر با بیان این که درباره شیوه تهاجمی او نگرانی‌هایی دارد، گفته بود امیدوار است همانطور که به انتخابات نزدیک می شویم، لحن دونالد ترامپ بهتر شود.

با این حال پس از افشای تصاویر ویدئویی یازده سال پیش از دونالد ترامپ که در آن به طرز نامناسبی درباره زنان صحیت می کرد و جنجالی در سطح رسانه‌ها و همچنین در عرصه انتخابات به پا کرد، برخی جمهوریخواهان از جمله پل رایان اعلام کردند دیگر از او حمایت نخواهند کرد.

دونالد ترامپ، سرمایه دار ۷۰ ساله اهل نیویورک، در واکنش به این موضوع از رهبران حزب جمهوریخواه در شبکه های اجتماعی انتقاد کرد و پل رایان را یک «رهبر ضعیف و بی تاثیر» خواند و گفت، «جمهوریخواهان بی وفا» خیلی سخت‌تر از هیلاری کلینتون هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG