لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

دو طرح اکثریت جمهوریخواه کنگره برای حل مشکل مهاجران غیرقانونی


رهبران اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان وعده داده‌اند هفته آینده دو طرح مهاجرتی را به رای بگذارند؛ موضوعی که می‌تواند به طرح جمهوریخواهان میانه‌رو برای وادار کردن مجلس به رأی‌گیری در مورد سرنوشت هزاران جوان مهاجر غیرقانونی در برنامه موسوم به «داکا» خاتمه دهد.

امنیت مرزی و جوانان مهاجری که در کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده‌اند، دو مسئله‌ای است که به ندرت در کنگره مورد سازش است، اما جمهوریخواهان معتدل می‌گویند زمان آن فرا رسیده که مصالحه‌ای صورت بگیرد.

ویل هرد از اعضای جمهوریخواه می‌گوید «اگر قرار است برای حل مشکلات واقعی و بزرگ در این کشور اقدام کنیم، باید این کار را به صورت فراحزبی انجام دهیم.»

وی یکی از امضاکنندگان درخواستی برای یک راه حل مهاجرتی است که رهبران جمهوریخواه را وادار به وعده رأی گیری در مورد دو طرح در هفته آینده کرد.

پل رایان رئیس مجلس روز گذشته به خبرنگاران گفت اکنون فرصتی واقعی برای ایجاد قانون و حل این مشکل فراهم شده است.

وی گفت «ما سخت با دولت دست اندرکار انجام این کار بودیم تا اطمینان حاصل کنیم که ما یک لایحه ای ارائه می دهیم که چهار اصل مورد نظر رئیس جمهور را نمایندگی کند که بتوانیم با هم متحد شویم. این نتیجه یک سازش خوب است.»

اما این لایحه که رویکردی محافظه کارانه به وضعیت قانونی جوانان مهاجر موسوم به «دریمرز» دارد، احتمالا از رای کافی برخوردار نیست و هنور در حال تکمیل است.

کریس کالینز جمهوریخواه می‌گوید «ما هنوز متن را ندیدیم، اما پل رایان و ودیگران تلاش می‌کنند حمایت بیشتری جلب کنند و صحبت از وضعیت حقوقی دریمرز می‌کنند. بنابراین هنوز سازش کار دارد.»

رهبران درخواست می‌گویند هدف تعیین سرنوشت همیشگی برای یک میلیون و ۸۰۰ هزار جوان غیرقانونی در برنامه داکا موردی است که مصالحه پذیر نیست و باید راه آینده آنها روشن شود.

اما دموکرات‌ها هشدار می دهند حفاظت از این جوانان قابل معامله نیست.

به عقیده جودی چو از نمایندگان دموکرات «این پیشنهادها، نه تنها سیستم مهاجرت قانونی خانواده و تنوع ویزا را از میان می برد، بلکه دیوار مرزی مورد نظر ترامپ و اخراج دسته جمعی را فراهم می‌کند. جوانان دریمرز وسیله چانه زنی نیستند.»

کارلوس کاربلو عضو جمهوریخواه کنگره می‌گوید «ما از همان ابتدا گفتیم مجلس باید برای اصلاح جدی معنی دار مهاجرت بحث کند، که به نظر می‌رسد برای اولین بار در نزدیک به یک دهه اتفاق می‌افتد.»

اگر کنگره نتواند به نتیجه برسد، دولت اقدام به پایان دادن به این برنامه می‌کند. دولت پرزیدنت ترامپ از دادگاهی در تگزاس درخواست کرده است داکا یا اجازه اقامت جوانان دریمرز را غیرقانونی اعلام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG