لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

کاخ سفید: گارد ملی برای اعزام به مرز آمریکا و مکزیک فرا خوانده شد


این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا روز چهارشنبه در کاخ سفید اعلام کرد.
این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا روز چهارشنبه در کاخ سفید اعلام کرد.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد گارد ملی برای اعزام به مرزهای مشترک ایالات متحده و مکزیک فرا خوانده شده است. این خبر را کریستین نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد.

اعلام این تصمیم از سوی وزیر امنیت داخلی آمریکا یک روز پس از انتشار توئیت پرزیدنت ترامپ در انتقاد از کاروان پناهجویانی که قصد دریافت پناهندگی از آمریکا را دارند صورت گرفت.

این کاروان توسط سازمان غیر دولتی مردم بدون مرز ترتیب داده شده است.

گوستاو سانچز یکی از این پناهجویان از هندوراس می‌گوید «تنها فردی که توان متوقف کردن حرکت ما را دارد خداست. ترامپ می‌تواند ارتش خود را برای متوقف کردن ما اعزام کند، اما اگر اراده خدا بر ادامه حرکت ماست، این کار روی خواهد داد.»

اگر چه احتمال قوی وجود دارد که صرفا تعداد خیلی کمی از مجموع ۱۲۰۰ پناهجوی این کاروان تا ماه آینده به آمریکا برسند، اما برخی کارشناسان هم رأی با پرزیدنت ترامپ می‌گویند که ورود آسان این افراد دیگران را به اتخاذ چنین تصمیمی تشویق می‌کند.

مارک ریکوریان از مرکز مطالعات امور مهاجرت می‌گوید «باید پاسخ محکمی وجود داشته باشد، در غیر این صورت عملا برای تشکیل کاروان و ورود به آمریکا آگهی تبلیغاتی منتشر کرده‌ایم.»

پرزیدنت ترامپ که از اختصاص بودجه ناچیزی از سوی کنگره برای ساختن ۱۶۰۰ کیلومتر دیوار مرزی خسته شده است، به دنبال راه دیگری است.

وی روز سه شنبه گفت تا زمانی که دیوار و امنیت مناسبی نداشته باشیم، ما از گارد ملی برای حفاظت از مرزهایمان استفاده خواهیم کرد.

پرزیدنت ترامپ سومین رئیس جمهوری آمریکا در سال های اخیر است که برای محافظت از مرزهای کشور، گارد ملی را به آن منطقه اعزام کرده است.

به عقیده دیوید بیر کارشناس اندیشکده کاتو «نیروهای نظامی حق دخالت در برقراری نظم داخل کشور را ندارند، اما گارد ملی اجازه این کار را دارد؛ با این حال حفاظت از مرزها جزو وظایفشان نیست.»

پرزیدنت ترامپ برای قانع کردن کنگره در پر کردن خلاء‌های قانون مهاجرت تلاش سختی را در پیش دارد.

آندرو سیلی از موسسه سیاسگذاری مهاجرت می گوید «پرزیدنت ترامپ قانون فعلی را، که به مهاجران غیرقانونی تا زمان تشکیل دادگاهشان اجازه حضور آزادانه در آمریکا می‌دهد، نمی‌پذیرد. اما برای حبس این افراد باید مراکز نگهداری زیادی ساخته شود.»

یکی از این دشواری‌ها در مورد نحوه تعامل با کودکان بی‌سرپرستی است که وارد ایالات متحده می‌شوند.

به گفته آقای سیلی عمده قانونگذاران در کنگره همچنان معتقدند که کودکان مهاجران غیرقانونی باید از حمایت بیشتری برخوردار شوند، چرا که آنها نمی‌خواهند شاهد کودکانی باشند که در انتظار روز دادگاهیشان در حبس نشسته‌اند.

با توجه به نزدیک شدن انتخابات دوره جدید کنگره، قانونگذاران با ملاحظه خاصی به اصلاح قانون مهاجرت خواهند پرداخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG