لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه دو ساله دولت فدرال را تصویب کرد


جان بینر رئیس مستعفی مجلس نمایندگان (وسط) در حال گفتگو با خبرنگاران درباره توافق جمهوریخواهان برای تصویب لایحه بودجه - ۵ آبان ۱۳۹۴
جان بینر رئیس مستعفی مجلس نمایندگان (وسط) در حال گفتگو با خبرنگاران درباره توافق جمهوریخواهان برای تصویب لایحه بودجه - ۵ آبان ۱۳۹۴

مجلس نمایندگان آمریکا عصر روز چهارشنبه لایحه بودجه بحث‌برانگیز دو ساله دولت فدرال ایالات متحده را تصویب و همچنین سقف بدهی‌های دولت را تا ماه مارس ۲۰۱۷ میلادی تمدید کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مصوبه به سنا ارسال خواهد شد تا در صورت تایید، برای اجرا به کاخ سفید فرستاده شود. طی چند روز اخیر نشانه‌هایی از تمایل سنا برای تصویب این لایحه گزارش شده بود.

کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان پیشتر در مواردی از این لایحه، از جمله بودجه دفاعی و هزینه‌های جاری دولت فدرال، با باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده اختلاف نظر داشت.

این مصوبه، به دولت اجازه می‌دهد هزینه‌های جاری خود را در طول دو سال آینده حدود ۱۱۲ میلیارد دلار افزایش دهد؛ البته حدود ۸۰ میلیارد دلار آن باید از طریق کاستن از هزینه‌های دیگر تامین شود.

روز گذشته منابع آگاه در کنگره از تلاش جان بینر رئیس مستعفی مجلس نمایندگان برای تصویب این لایحه خبر دادند؛ اقدامی که می‌تواند یکی از چالش‌های عمده جانشین او با کاخ سفید را بر طرف کند.

از سوی دیگر، این اقدام به پل رایان که اکثریت جمهوریخواه روز چهارشنبه به طور رسمی او را نامزد ریاست مجلس نمایندگان معرفی کرد، فرصت بیشتری خواهد داد تا به سازماندهی مجدد جمهوریخواهان بپردازد.

جمهوریخواهان تاکنون در مقابله با برخی تصمیمات مهم باراک اوباما – از جمله بیمه خدمات درمانی و توافق هسته‌ای با ایران – ناکام بوده‌اند، اکنون با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶، به نظر می‌رسد به این نتیجه رسیده‌اند که ماه‌های باقی مانده را بدون مشکلاتی از این دست سپری کنند و بر روی رقابت‌های انتخاباتی تمرکز کنند.

جان بینر نماینده جمهوریخواه از ایالت اوهایو، ماه گذشته اعلام کرد که قصد دارد آخر اکتبر (که روز شنبه نهم آبان به پایان می‌رسد) از ریاست مجلس نمایندگان کناره‌گیری کند. به دنبال آن، پل رایان نماینده جمهوریخواه از ایالت ویسکانسین به عنوان جانشینی مناسب برای او مطرح شد.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، رأی‌گیری داخلی نمایندگان جمهوریخواه برای نامزدی رایان برای ریاست مجلس، عصر روز چهارشنبه پشت درهای بسته انجام شد و به گفته منابع این روزنامه، او توانست ۲۰۰ رأی موافق از مجموع ۲۴۷ نماینده جمهوریخواه را کسب کند.

رأی‌گیری نهایی برای انتخاب رئیس جدید مجلس نمایندگان قرار است روز پنجشنبه برگزار شود. مجلس نمایندگان ایالات متحده ۴۳۵ عضو دارد که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار نمایندگان حزب جمهوریخواه است.

XS
SM
MD
LG