لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۱

احتمال توافق کنگره و کاخ سفید بر سر لایحه بودجه آینده آمریکا


جان بینر رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده
جان بینر رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده

برخی منابع آگاه روز دوشنبه از توافق بین قانون‌گذاران کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان و دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده بر سر لایحه بودجه آینده کشور و سقف بدهی‌های دولت فدرال خبر دادند.

با وجود آن که هنوز توافق نهایی حاصل نشده است، اما رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات ابراز امیدواری کرده‌اند که تا پنجشنبه - پیش از رأی گیری برای ریاست جدید مجلس نمایندگان - بتوانند در مورد جزئیات طرح دو ساله بودجه و همچنین تمدید سقف بدهی‌های دولت تا مارس ۲۰۱۷ به توافق برسند.

میچ مک‌کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا در سخنانی در صحن علنی سنا با اشاره به این موضوع گفت "مذاکرات بر سر بودجه آینده همچنان ادامه دارد. به محض مشخص شدن جزئیات، و به ویژه در صورت حصول توافق، آن را با همکارانم در میان خواهم گذاشت."

به گزارش خبرگزاری رویترز، هری رید رهبر اقلیت دوموکرات سنا نیز با بیان این که مذاکرات در این زمینه ادامه دارد، گفت امیدواریم که نمایندگان دموکرات و جمهخوریخواه بتوانند به زودی به یک توافق نهایی دست یابند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه خود گفت "هنوز بر سر همه موارد ... توافقی حاصل نشده است. این یعنی در این لحظه هیچ توافقی صورت نگرفته و ما کماکان از جمهوریخواهان می‌خواهیم برای یافتن زمینه‌های مشترک به طور سازنده‌ای با دموکرات‌ها گفت‌وگو کنند."

هر گونه توافقی بر سر لایحه بودجه، باید ابتدا به تصویب هر دو مجلس نمایندگان و سنا برسد و سپس برای اجرایی شدن به کاخ سفید ارسال شود.

در صورت حصول توافق نهایی، علاوه بر پیشگیری از تعطیلی موقت دولت فدرال، انتظار می‌رود انتقادهای احتمالی از جمهوریخواهان در این زمینه در طول تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا نیز متوقف شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بینر رئیس مستعفی مجلس نمایندگان در تلاش است تا پیش از کناره‌گیری از این مقام، موارد اختلافی در این زمینه را برطرف و این لایحه که مدت‌هاست مورد اختلاف کنگره و کاخ سفید بوده است را به سرانجام برساند.

این خبرگزاری به نقل از برخی مقام‌های آگاه در کنگره، ضمن اعلام نزدیک شدن دو طرف برای رسیدن به توافق، نوشت که در صورت حصول چنین توافقی، رئیس بعدی مجلس نمایندگان از یکی از جنجالی‌ترین لوایح موجود در کنگره رهایی خواهد یافت.

جان بینر نماینده جمهوریخواه از ایالت اوهایو، ماه گذشته اعلام کرد که قصد دارد آخر ماه اکتبر (که روز شنبه نهم آبان ماه به پایان می‌رسد) از مقام خود کناره‌گیری کند.

رأی‌گیری برای انتخاب رئیس جدید مجلس نمایندگان قرار است روز پنجشنبه انجام شود و پل رایان نماینده ایالت ویسکانسین نامزد جمهوریخواهان برای این مقام معرفی شده است.

XS
SM
MD
LG