لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

توضیحات هیلاری کلینتون در جلسه ۱۱ ساعته مجلس درباره حادثه بنغازی


هیلاری کلینتون بار دیگر از عملکرد خود در پرونده بنغازی دفاع کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

روز پنجشنبه برای هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا روز پرتنشی بود. او با وجود خستگی ناشی از مبارزات انتخاباتی مجبور شد به مدت ۱۱ ساعت در کمیته تحقیق مجلس نمایندگان به رهبری جمهوری‌خواهان به سوالات آنان درباره حادثه حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی توضیحاتی بدهد.

حادثه مرگبار سال ۲۰۱۱ در بنغازی منجر به کشته شدن سفیر و سه تن از کارکنان سفارت آمریکا در آن کشور شد.

خانم کلینتون در این جلسه گفت به خاطر این حمله و رسیدگی به حادثه، مدت‌ها خواب به چشمانش راه نیافته بود؛ اما اعضای کمیته مجلس نمایندگان او را متهم کردند که در توضیحاتش میان آنچه واقعا رخ داده و آنچه که او می‌توانست برای جلوگیری از حادثه انجام دهد، تناقض‌هایی به چشم می خورد.

مایک پومپئو عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در این جلسه گفت "فرض من بر این است که پاسخ شما مشابه پاسخی است که درباره افزایش تدابیر امنیتی دادید. ولی تغییری در میزان تدابیر امنیتی رح نداد."

هیلاری کلینتون این اظهار نظر را رد کرد و گفت "آقای نماینده، با کمال احترام مجبورم با نظر شما مخالفت کنم. خیلی از درخواست‌های کمک‌های امنیتی انجام شد و خوشحالیم که این اطلاعات در سوابق و بایگانی موجود است. من واقعا نمی‌توانم بگویم اشاره شما به چیستولی می‌دانم که تعدادی از درخواستهای امنیتی انجام شده است. "

در این جلسه چند تن از نمایندگان جمهوری‌خواه گفته بودند که خانم کلینتون درخواست های آقای استیونس سفیر آمریکا در لیبی را برای دریافت کمک‌های امنیتی بیشتر رد کرده است. اما وزیر خارجه پیشین آمریکا در پاسخ گفت این درخواست‌ها هرگز به او نرسیده و در دست کارشناسان امنیتی باقی مانده بود.

در یکی از مراحل جلسه، الایجا کامینگ عضو دموکرات کمیته در دفاع از خانم کلینتون گفت "من نمی دانم ما از شما چه می‌خواهیم. آیا می خواهیم آنقدر شما را اذیت کنیم تا خسته شوید و ما هم به آن مرحله‌ای برسیم که مورد نظر همقطار من است؟ ولی ما اینطور نیستیم. ما بهتر از آن هستیم؛ خیلی هم بهتر. ما بهتر از آن هستیم که پول مالیات دهندگان را خرج کنیم صرفا به این منظور که یک مبارزه انتخاباتی را برهم بزنیم. خیر! آمریکا چنین کشوری نیست. آمریکا بهتر از آن است."

هیلاری کلینتون هم در بخشی از پاسخ‌های خود گفت که از حادثه بنغازی برای مقاصد سیاسی استفاده می‌شود: "مایه بسی تأسف است که از حادثه بنغازی برای مقاصد سیاسی و حزبی استفاده می‌شود. من امیدوارم ما بتوانیم دست در دست هم پیش برویم. ما می‌توانیم با هم همکاری داشته باشیم و می‌توانیم به حرف‌های همدیگر گوش بدهیم."

اما تری گودی رئیس جلسه تأکید کرد که این جلسه با انگیزه برهم زدن مبارزات انتخاباتی خانم کلینتون تشکیل نشده است.

اگر چه به نظر نمی‌رسد این جلسه برد و باختی برای خانم کلیتون یا اعضای حزب جمهوری‌خواه رقم زده باشد. اما برای شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا فرصتی پیش آمد که با توجه به حادثه بنغازی و توضیحات خانم کلینتون برای رأی خود تصمیم گیری کنند.

خانم کلینتون پس از گذراندن این روز پرتنش، مبارزه انتخاباتی خود را روز جمعه از سر گرفت.

در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی آمریکا نیز درباره شیوه برخورد هیلاری کلینتون در این جلسه طولانی بحث‌های زیادی درگرفته است. برخی خونسردی و مدیریت او را ستوده‌اند و برخی خنده‌های او را در تقابل با این حادثه ناراحت‌کننده قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG