لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

هشدار دوباره نتانیاهو به ایران: جمهوری اسلامی قصد ترک سوریه را ندارد


نخست وزیر اسرائیل که در آلمان به سر می برد، نسبت به عدم خروج نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران از خاک سوریه و در نزدیکی اسرائیل، هشدار داد.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه ۱۴ خرداد بعد از دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت: بزرگترین چالشی که امروز، جهان متمدن با آن روبروست، خطر ناشی از دولت های پیکارجوی اسلامی است که در پی تهاجم و دست یابی به سلاح های اتمی هستند. وی افزود: بزرگترین خطر ایران است. همین دیروز رهبر ایران، خامنه ای بار دیگر گفت اسرائیل سرطانی است که باید از بین برود و از صفحه جهان از بین خواهد رفت. جالب است که در اوائل قرن بیست و یکم کسی بخواهد در باره نابودی اسرائیل، نابودی میلیون ها یهودی صحبت کند.

آقای نتانیاهو تاکید کرد: ایران نه تنها برای نابودی ما فراخوان می دهد بلکه در پی دستیابی به سلاح های اتمی است تا نقشه کشتار قومی خود را پیاده کند.

نخست وزیر اسرائیل بار دیگر تاکید کرد این کشور حضور نیروهای ایران را در نزدیکی مرزهای خود نمی پذیرد. وی اسناد به دست آمده از آرشیو مخفی فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی ایران را در اختیار آلمان نیز قرار داده است.

نتانیاهو افزود: خطر دیگر ایران این است که می خواهد خاور میانه را تصرف کند. این کار را در سوریه انجام می دهد، در یمن و مناطق دیگر انجام می دهد. ایران می خواهد در سوریه نیروی نظامی مستقر کند. نیروی هوایی، نیروی دریایی و نیروی زمینی خود را هزار و پانصد کیلومتر دورتر از ایران به مرز اسرائیل بیاورد. آن هم با هدف مشخص حمله به ما.

در این نشست، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در سخنانی گفت: ما نه تنها درباره روابط دو جانبه بلکه در باره شرایط بین المللی و به ویژه توافق اتمی با ایران موسوم به برجام، از یک طرف و همچنین بررسی دقیق نفوذ ایران در سوریه و سراسر منطقه گفتگو کردیم.

وی افزود: گرچه ما دیدگاه های متفاوتی در باره سودمندی برجام و تاثیر آن داریم اما آلمان و شرکای اروپایی ما توافق را لغو نکردند. ما به آن پایبندیم اما می خواهیم بگوییم نفوذ منطقه ای ایران موضوعی نگران کننده است. از این رو احساس می کنیم باید تمامی تلاش دیپلماتیک را بکار گیریم تا به موضوع موشک بالیستیک ایران و همچنین فعالیت های آن به عنوان مثال در یمن و حضورش در سوریه بپردازیم و از نفوذمان برای عقب راندن ایران از منطقه - به ویژه در مناطق نزدیک به اسرائیل - استفاده کنیم و به فعالیت های منطقه ای ایران و مهار آن نگاه دقیقی داشته باشیم.

پیشتر روزنامه جروسالم پست در گزارشی نوشت: اسرائیل آماده حمایت از بازگشت نیروهای دولتی سوریه به مرز شمالی اش در ازای بیرون راندن حزب الله و ایران از محدوده ۷۰ تا ۸۰ کیلومتری آن منطقه است.

روز پنجشنبه، آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل سفر کوتاه و سریعی به روسیه داشت تا یک توافق بر سر بیرون راندن ایران از جنوب سوریه شامل توافقی با ایالات متحده و اردن را به بحث و گفتگو بگذارد. پادشاهی هاشمی اردن نگرانی مشابهی درباره مرزهایش با سوریه دارد.

از منظر اسرائیل این نخستین گام به سوی برچیده شدن کامل نیروهای ایران و دست نشانده هایش از سوریه است.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به روسیه، پس از تماس تلفنی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، انجام گرفت. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، پیش از این دیدار خواسته بود نیروهای غیر سوری در اسرع وقت مرز جنوبی سوریه را ترک کنند.

واشنگتن نگران است که قصد واقعی مسکو در دعوت از ایران به ترک جنوب سوریه فشاری بر دولت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از آن کشور باشد. چنین تحرکی روسیه را به تنها بازیگر مقتدر در سوریه بدل می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG