لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

پمپئو: آنچه ایران باید انجام دهد دشوار نخواهد بود و تحقق آن خیالبافی نیست


مایک پمپئو. وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو
مایک پمپئو. وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده عصر سه شنبه با بیان این که آنچه روز گذشته اعلام کرد ایران باید انجام دهد «چندان دشوار» نیست، گفت برخلاف برخی از گزارش‌هایی که در این ارتباط منتشر شده، این یک «خیالبافی» نیست.

مایک پمپئو روز دوشنبه، ضمن تشریح راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران، شرایطی را به منظور مذاکره برای رسیدن به توافق جدید با جمهوری اسلامی مطرح کرد؛ شرایطی که برخی تحقق آنها را دشوار و برخی خیالبافی خواندند.

وی در نشست خبری در وزارت خارجه در واشنگتن، با اشاره به اظهارات دیروز خود، گفت که مهم است تاکید کنم این «خیالبافی» نیست که از ایران بخواهیم دست از ترور بر دارد و آنچه لازم است انجام دهد «چندان دشوار» نیست.

آقای پمپئو گفت، گزارش‌هایی دیدم که می‌گویند شرایط ما عملی نیست و تحقق نخواهند یافت، «اما ما ... خواسته‌ایم پرتاب موشک به ریاض متوقف شود؛ این خیالبافی نیست که ایران تصمیم بگیرد به کشور دیگری موشک پرتاب نکند.»

وی افزود، این خیالبافی نیست که از ایران بخواهیم تهدیدی علیه جان آمریکایی‌ها نباشد، شهروندان آمریکایی را بازداشت نکند، و در فعالیت‌های تروریستی دست نداشته باشد؛ اینها خواسته‌هایی است که از دیگر کشورها هم داریم.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر این که انجام این تکالیف ساده است و منافع سرشاری را نصیب مردم آن خواهد کرد گفت، مردم ایران از تمدن و فرهنگ غنی برخودار هستند و باید انتخاب کنند چه نوع حکومت و رهبری را می‌خواهند.

وی همچنین گفت اطمینان دارد که رویکردی مشترک با اتحادیه اروپا به منظور مقابله با اقدامات تهدیدآمیز ایران در منطقه و جهان شکل خواهد گرفت؛ چرا که به گفته او، ارزش‌ها و منافع مشترک زیادی میان آمریکا و اروپا وجود دارد.

مایک پمپئو روز گذشته گفته بود اگر جمهوری اسلامی به رفتار خشونت آمیز خود پایان دهد، واشنگتن آماده است روابط دیپلماتیک خود را با تهران از سر بگیرد و به اقتصاد ایران و همچنین به برنامه هسته‌ای صلح آمیز آن کشور کمک کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در روز پنجشنبه در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان ایالات متحده برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای حکومت ایران است، دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با این توضیح که ائتلاف مذکور مانند ائتلافی نیست که علیه داعش شکل گرفت، گفت: می‌خواهیم کشورهای بسیاری را با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، و با دیدگاهی واقعی‌تر، متحد کنیم.

هدر نائورت با بیان این که این دیدگاه تنها متمرکز بر توافق هسته‌ای نیست و همه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران را در بر می گیرد، گفت رفتارهای ایران فقط تهدیدی علیه منطقه خاور میانه نیست و یک تهدید برای جهان محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG