لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

پرزیدنت ترامپ: مخالف توافق نیستم، مخالف توافق بد هستم


کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن
کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه، در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت که ایران نسبت به چند ماه پیش رفتار متفاوتی را در پیش گرفته است.

پرزیدنت ترامپ گفت که در مورد کره شمالی آماده برای بیرون آمدن از مذاکرات است و افزود:« من کاملا برای بیرون آمدن آماده هستم، من قبلا هم این کار را انجام داده ام، شما باید بتوانید خارج شوید..... آن زمان ما از توافق وحشتناک اتمی ایران خارج نشدیم، اما اگر ببینید از زمانی که من از توافق خارج شدم چه اتفاقی افتاده است.»

پرزیدنت ترامپ اشاره کرد که در واقع به خاطر نحوه برخورد ما با کره شمالی، ایران از نظر منطقه ای متفاوت عمل می کند.

پرزیدنت ترامپ افزود:«ایران، اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم و با تمام احترامی که برای مردم ایران قائل هستم، اما ایران (حالا) کاملا متفاوت عمل می کند، آنها دیگر به مدیترانه آن توجه قبلی را ندارند و نیز به سوریه، یمن و جاهای دیگر. طی ۳ ماه گذشته کشوری متفاوت شده اند و دوباره، می توانم بگویم که امیدوارم که اتفاقی رخ بدهد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت:«اما وقتی به تحریم ها اشاره می کنید، ما تحریم هایی بر ایران اعمال کردیم که پیش از آن هیچ کس از جمله کره شمالی، چنان تحریم هایی ندیده بود.»

پرزیدنت ترامپ افزود:« ایران همان کشوری نیست که چند ماه پیش بود، گروه رهبران ایران بسیارفرق کرده اند. امیدوارم زمانی به طرف ما بیایند و بنشینیم و به توافقی برسیم که برای آنها خوب باشد، برای ما خوب باشد و برای همه خوب باشد و برای ایران هم بسیار خوب باشد. ما میتوانیم توافق عالی داشته باشم.»

آقای ترامپ افزود که ما می توانستیم قرار داد خوبی داشته باشم ، ما با توافق مشکلی نداریم، اما آن توافق ایراد داشت.

پرزیدنت ترامپ ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از آن خارج می‌شود.

از این رو، تحریم‌هایی که پیش از حصول توافق علیه ایران اعمال شده بود، پس از خروج آمریکا از برجام بار دیگر طی ۹۰ یا ۱۸۰ روز باز خواهند گشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG