لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

نخست وزیر بریتانیا در دیدار با نتانیاهو: خواهان قطع دسترسی ایران به سلاح اتمی و حفظ برجام هستیم


ترزا می نخست وزیر بریتانیا (چپ) و بنیامین نتانیاهو همتای اسرائیلی او در دفرت نخست وزیری بریتانیا در لندن - ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
ترزا می نخست وزیر بریتانیا (چپ) و بنیامین نتانیاهو همتای اسرائیلی او در دفرت نخست وزیری بریتانیا در لندن - ۱۶ خرداد ۱۳۹۷

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در سومین بخش از سفر اروپایی خود، با هدف ترغیب کشورهای عمده اروپایی به اعمال فشار بیشتر علیه ایران، روز چهارشنبه در لندن با ترزا می نخست وزیر بریتانیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای نتانیاهو که از ابتدا با گفت‌وگوهای قدرت‌های جهانی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور و با توافق برآمده از مذاکرات مخالف بود، پس از خروج آمریکا از توافق درصدد است قدرت‌های اروپایی را نیز ترغیب به اقدام مشابه کند.

ترزا می در این دیدار با دفاع از توافق هسته ای، از اقدامات بی ثبات کننده ایران در کشورهایی چون سوریه، عراق و یمن و همچنین برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی نخست وزیر بریتانیا پیش از انجام دیدار روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود، ترزا می در دیدار با نخست وزیر اسرائیل درباره بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفت‌وگو خواهد کرد.

به گفته او، در عین حال، با توجه به این که بریتانیا نیز مانند فرانسه و آلمان معتقد است توافق شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران بهترین روش برای رسیدن به هدف فوق است، خانم می بار دیگر بر لزوم حفظ آن تاکید خواهد کرد.

پیشتر در روز چهارشنبه و در آستانه دیدار بنیامین نتانیاهو و ترزا می، سه وزیر بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی در نامه‌ای به وزیران خارجه و دارایی ایالات متحده، خواستار معافیت شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدند.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوهای دیپلماتیک با ایران، موفق شدند روز ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز ایران دست یابند.

رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از این توافق خارج می‌شود و تحریم‌های قبلی علیه ایران باز خواهند گشت.

دولت اسرائیل، نیز مانند دولت پرزیدنت ترامپ، معتقد است ایران از این توافق که از آن با عنوان برجام نیز یاد می‌شود در جهت تامین مالی فعالیت‌های بی ثبات کننده خود در منطقه خاور میانه استفاده می‌کند و مردم ایران سودی از آن نمی‌برند.

این در حالی است که قدرت‌های عمده اروپایی ضمن موافقت با لزوم مهار برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، معتقد هستند در مورد برنامه هسته‌ای، برجام تنها راه ممکن برای پیشگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی است.

نخست وزیر اسرائیل برای متقاعد کردن قدرت‌های اروپایی به این که برجام ایرادهای اساسی دارد و نمی‌توان به آن اعتماد کرد، راهی اروپا شده و پیش از دیدار با نخست وزیر بریتانیا، با رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان نیز دیدار کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG