لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

کری تعطیلی دولت امریکا را «برهه ای زودگذر» خواند


وزیر امور خارجه آمریکا تعطیلی دولت را «برهه ای زودگذر» خواند که تغییری در تعهد های امریکا به آسیا و به کشورهای دیگر بوجود نخواهد آورد.

در پنجمین روز تعطیلی بخشی از دولت آمریکا، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه این وضعیت را «برهه ای زودگذر»خواند که تغییری در تعهد های امریکا به آسیا و به کشورهای دیگر بوجود نخواهد آورد.

اقای کری که روز جمعه در راس هیات آمریکایی برای شرکت در کنفرانس همکاری های اقتصادی آسیا (اَپِک) وارد بالی دراندونزی شده بود در جلسه ای که با رهبران خارجی در بالی داشت گفت در واشنگتن متوجه نوعی تفاهم درباره مشکلات شده است. او اطمینا ن داد که :«در نهایت چیزی در ارتباط با مسائلی که ما را دراینجا گرد آورده تغییر نخواهد کرد. ما به انجام مسئولیت ها و تعهدهای خود در سراسر جهان عمل خواهیم کرد و فکر می کنم مردم به این امر اطمینان دارند.»
او افزود:«همه در منطقه درک می کنند و می بینند که این لحظه ای در سیاست است، لحظه ای نامیمون است، اما آن را همان طور که هست می بینند.

به گزارش رویترز با آن که به گفته سناتور پیشین امریکا و نامزد پیشین ریاست جمهوری امریکا تعطیلی دولت تأثیر بلند مدتی نخواهد داشت اما پرداخت هایی که برای کمک های امنیتی به اسرائیل می شود و نیز حمایت مالی از ماموریت صلح در دماغه سینا را-که مصر و اسرائیل را ازهم جدا می کند- به تاخیر خواهد انداخت.

جان کری همچنین گفت که وزارت خزانه داری نیز که به مسئله تحریم های علیه ایران نظارت می کند تقریبا همه کارمندانش را تعطیل کرده است. و این در زمانی روی می دهد که امریکا در صدد متعهد کردن ایران برای یافتن راه حلی در قبال اختلاف طولانی بر سر برنامه سلاح اتمی این کشور است.

او افزود:«فکر می کنم روشن است که نمی توانیم این فرصت را فدای لحظه های سیاسی بکنیم که می تواند ما را از فرصت رسیدن به هدف های بزرگ تر و مهم تر باز می دارد».
کری همچنین در مود غیبت اوباما از این اجلاس گفت البته این غیبت منافع امریکا در منطقه را تضعیف نخواهد کرد اما رئیس جمهور را از گفت و گو های رو دررو با رهبران روسیه و چین درمورد مسائل جهانی بازمی دارد». دو هدف عمده اوباما از این سفر مذاکره درباره بحران سوریه با پوتین و نیز بحث درباره سرزمین های ثروتمند نفت و گازخیز واقع در دریای جنوبی چین بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری همچنین به خبرنگاران گفت:«در صورت طولانی شدن یا تکرار این وضعیت مردم در تمایل آمریکا و قدرت آن در ادامه راهش تردید خواهند کرد. اما این طور نخواهد شد. فکر می کنم چنین موردی پیش نمی آید».

آقای کری به نمایندگی از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در این کنفرانس شرکت می کند. سفر آقای اوباما به دلیل تعطیلی دولت فدرال و لزوم حضور رئیس جمهوری در مذاکرات کنگره، لغو شد.

در بیانیه ای که کاخ سفید در این باره منتشر کرد، جمهوری خواهان را در لغو این سفر مقصر شناخت. در بیانیه آمده است که تعطیلی دولت «کاملاً قابل پیشگیری» بوده است و این تعطیلی و لغو سفر به تلاش های آمریکا برای پیشبرد تجارت و نفوذ امریکا در بازارهای جدید لطمه می زند.

در واشنگتن نیز روز جمعه عده ای از مردم امریکا با تجمع در برابر ساختمان کنگره و کاخ سفید و برگزاری سخنرانی به تعطیل بخشی ازدولت آمریکا اعتراض کردند.

بر اثر اختلاف های سیاسی دولت مردان آمریکا و عدم تصویب لایحه بودجه در مجلس نمایندگان- که اکثریت آن را جمهوری خواهان مخالف دولت تشکیل می دهند- بخش عمده ای از سازمان های دولتی این کشور به تعطیلی کشانده شد.

بر اثر این وضعیت حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولتی در آمریکا از کار معلق شده اندو پرداخت حقوق نزدیک به دو میلیون نفر باتأخیر انجام خواهد شد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثریت مردم آمریکا جمهوری خواهان را مسئول پیش آمدن این وضع می دانند.
XS
SM
MD
LG