لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

نظر منفی آمریکایی ها به بسته شدن دولت


نظرسنجی ها نشان می دهد که مردم جمهوریخواهان را بیشتر از دموکرات ها در مورد بسته شدن فعالیتهای دولت مقصر می دانند. نتایج نظرسنجی ها همچنین حکایت از آن دارد که آمریکایی ها از دو قطبی شدن سیاسی و ناکارآمد بودن هر دو حزب خسته هستند.

بعد از متوقف شدن بخش اعظم فعالیتهای دولت در روز سه شنبه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا جمهوریخواهان را مسئول دانست، و گفت آنها حاضر نیستند دست از مبارزه با قانون بیمه درمانی عمومی بردارند. آقای اوباما گفت: آنها دولت را به دلیل یک جهاد ایدئولوژیک برای نفی بیمه درمانی میلیون ها آمریکایی بستند. به سخن دیگر، آنها برای انجام دادن وظیفه شان باج خواهی می کنند.»

نظر جمهوریخواهان البته متفاوت است. جان بینر سخنگوی مجلس نمایندگان می گوید دموکرات های کنگره باید بخواهند که برای باز شدن دولت مذاکره کنند. آقای بینر گفت: «تنها راه برای حل این مشکلات این است که دوستانه بنشینیم و مردم آمریکا را در نظر داشته باشیم و به توافق برسیم.»

پیتر براون از تحلیلگران یک موسسه نظرسنجی می گوید آشفتگی سیاسی واشنگتن باعث هیجانی عمومی شده است: «آمریکایی ها از بسته شدن دولت خوششان نمی آید. حتی آمریکایی هایی که اوباما را دوست ندارند نمی خواهند دولت بسته شود.»

آخرین نظرسنجی هایی براون نشان می دهد ۷۲ درصدآمریکایی ها مخالف بستن دولت و بیشتر تقصیر را متوجه جمهوریخواهان کنگره می دانند. پیتر براون گفت: «بازی سیاست برد و باخت دارد. اگر برای یک طرف خوب باشد برای طرف دیگر بد است، و الان برای جمهوریخواهان بد و برای دموکرات ها خوب است.»

با این حال براون و دیگر تحلیلگران ناکارآمد بودن سیاسی واشنگتن را دارای تاثیرات عمیقتر و مشکل آفرینی می دانند. چارلی کوک تحلیل گر سیاسی می گوید آمریکایی ها اعتماد خود را به توانایی احزاب سیاسی و عملکرد دولت از دست می دهند: «آنها آخر سر ممکن است جمهوریخواهان را بیشتر از دموکرات ها مقصر بشناسند، اما به طور تاریخی وقتی چنین اتفاقی می افتد همه به نظر بد می آیند.»

رای دهندگان آمریکا همین طور هم بدگمان هستند. به گفته پیتر براون تعطیلی طولانی دولت این بدگمانی و توهم زدایی عمومی را افزایش خواهد داد: «به نظر می رسد دولت نمی تواند انچه را باید انجام دهد، چه طرفدار یا مخالف این یا آن برنامه باشند. آنها دوست دارند ببینند که واشنگتن کاری مثبت انجام می دهد. و در نظر آنها چنین کاری انجام نمی گیرد.»

به عقیده پیتر براون، ادامه تعطیلی دولت به سرخوردگی های مردم می افزاید.
XS
SM
MD
LG