لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

تعطیلی دولت آمریکا و تعویق کمکهای نظامی خارجی
ماری هرف، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت به این دلیل عدم تصویب بودجه فدرال برای سال مالی جدید، بودجه ای برای کمک های نظامی خارجی، آموزش نظامی بین المللی و یا عملیات حفاظت از صلح موجود نخواهد بود.

خانم هرف گفته است «وزارت امور خارجه قادر نخواهد بود در چارچوب زمانی که انتظار می رفت و مرسوم بود برای اسرائیل و دیگران متحدان آمریکا کمک نظامی اختصاص دهد و از سرگیری این کمک ها به زمان تعطیلی دولت بستگی دارد».

حمایت از اسرائیل برای نمایندگان کنگره ایالات متحده یک مسئله سیاسی محسوب می شود و بسیاری از نمایندگان جمهوری خواه از باراک اوباما، رئیس جمهوری کشور که در دوره اول ریاست جمهوری خود به اسرائیل سفر نکرده بود، انتقاد کرده اند. آن ها همچنین منتقد رویکرد آقای اوباما در قبال ایران هستند و انتظار دارند رئیس جمهوری موضع سختگیرانه تری در قبال جمهوری اسلامی اتخاذ کند. اسرائیل ایران را بزرگترین تهدید برای موجودیت خود محسوب می کند.

یک گروه سیاسی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٢ از میت رامنی، نامزد جمهوری خواه حمایت کرده بود، در یکی از تبلیغات تلویزیونی از سخنان بنجامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل استفاده کرده بود که «جهان به قدرت آمریکا نیاز دارد، نه پورش خواهی این کشور».

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت تعداد پرسنلی که تا به حال به دلیل تعطیلی دولت مرخص شده اند، به نسبت اندک است و این وزارتخانه در حال حاضر اساساً بر برنامه هایی تمرکز می کند که بودجه آن ها را سال به سال تمدید می کند.
خانم هرف گفته است «هر روزی که دولت تعطیل باشد، ما به ناچار باید به ارقام بودجه و اولویت های مهم و برنامه های کشور در سراسر جهان توجه کنیم. هر روز که از تعطیلی دولت بگذرد، به ناچار باید بعضی از برنامه را لغو کنیم و یا به تاخیر بیاندازیم. برخی از این موارد به ماموریت های ما در خارج از کشور و ترویج منافع ایالات متحده خواهد بود».

جان کری، وزیر امور خارجه به آسیا سفر کرده و نماینده رئیس جمهوری در مالزی و فیلیپین خواهد بود. آقای اوباما به دلیل تعطیلی بخش هایی از دولت سفر خود را به تعویق انداخت.
XS
SM
MD
LG