لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

کمیته قضایی رای داد؛ گورساچ یک قدم دیگر به دیوان عالی نزدیک شد


سناتور چارلز گراسلی رئیس کمیته قضایی سنا از رای این کمیته به گورساچ خبر داد.
سناتور چارلز گراسلی رئیس کمیته قضایی سنا از رای این کمیته به گورساچ خبر داد.

با رای کمیته قضایی مجلس سنا به گزینه پیشنهادی ترامپ برای عضویت در دیوان عالی ایالات متحده آمریکا، «نیل گورساچ» تنها یک قدم تا کسب این سمت فاصله دارد.

به گزارش رویترز، دوشنبه عصر به وقت واشنگتن دی سی، کمیته قضایی سنا رای گیری کرد و گورساچ توانست ۱۱ رای موافق در مقابل ۹ رای منفی کسب کند. به این ترتیب، او اکنون باید منتظر رای گیری صحن علنی سنا باشد.

دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در آمریکا است و این سمت از آن جهت اهمیت دارد که گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری اگر رای سنا را کسب کند، تا آخر عمر عضو دیوان عالی خواهد ماند.

بعد از مرگ قاضی اسکالیا، اکنون چهار قاضی به جمهوریخواهان و چهار قاضی به دموکرات ها نزدیک هستند. اگر آقای گورساچ بتواند در سنا رای لازم را کسب کند، دولت ترامپ می تواند امیدوار باشد در چالش های قضایی، دست بالا را دارد.

با این حال برخی تحلیلگران کار گورساچ برای کسب رای لازم را سخت می دانند.

براساس قانون، نامزد دیوان عالی باید دست کم شصت را از سنای صد نفره کسب کند. در حال حاضر جمهوریخواهان تنها ۵۲ رای دارند. با اینکه برخی دموکرات ها از آقای گورساچ حمایت کرده اند اما مارک وارنر سناتور ویرجینیا اعلام کرد ۴۱ دموکرات به گورساچ رای منفی می دهند.

سال گذشته باراک اوباما«مریک گارلند» را نامزد این سمت کرد، اما جمهوری‌خواهان حتی جلسه بررسی صلاحیت او را برگزار نکردند تا دولت جدید قاضی را برگزیند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG