لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

دومین جلسه بررسی صلاحیت گزینه ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا برگزار شد


دومین روز بررسی نامزدی نیل گورساچ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا صبح سه شنبه آغاز شد.

این جلسه در کمیته قضائی سنای آمریکا تشکیل شده، و جمهوریخواهان و دموکرات ها نسبت به قاضی گورساچ که از سوی پرزیدنت ترامپ نامزد این مقام شده، نظرات کاملا متفاوتی دارند.

نیل گورساچ پنجاه سال دارد و پیشتر یکی از قضات فدرال در دادگاه تجدید نظر آمریکا در حوزه دهم بود.

شش هفته پیش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قاضی گورساچ را که به عنوان یکی از قضات اصول گرا و مدافع نص صریح قانون اساسی شناخته می شود، به عنوان نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا معرفی کرد.

قاضی گورساچ در جلسه روز سه شنبه کمیته قضایی سنا گفت: «نظام سیاسی آمریکا بر دو اصل جدایی و توازن سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه، و نظارت آنان بر یکدیگر قرار دارد.»

دومین روز بررسی نامزدی نیل گورساچ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا

رئیس جمهوریخواه کمیته قضایی سنا می گوید، سابقه قاضی گورساچ نمایانگر اعتقاد راسخ او به این اصول است.

چاک گراسلی، رئیس کمیته قضائی سنا گفت: «درک بالا از جدایی قوا و از جمله استقلال قضایی، بدنه کارهای او را تشکیل می دهد. به گفته او قدرت های قانونگذاری و قضائی ماهیت متفاوت دارند و جدایی آن ها مهمترین ابزار تضمین آزادی در قانون اساسی است.»

اما معاون دموکرات کمیته قضایی سنا معتقد است صرف پیروی یک قاضی از مصوبات قانونی مزیتی به حساب نمی آید، بلکه قاضی عادل باید بتواند قانون را بر اساس نیازهای زمانی تعبیر و تفسیر کند.

دان فاینستاین گفت: «کار ما ارزیابی اثر تصمیمات این کاندیدا بر مردم آمریکا است. به علاوه باید ببینیم که آیا او تنها از حقوق قانونی آمریکائی های ثروتمند و قدرتمند دفاع می کند، و یا از حقوق قانونی تمام مردم این کشور.»

آقای گورساچ هم می گوید، به عنوان یک قاضی سه اصل را راهنمای خود قرار داده است. وی گفت: «اگر قضات به جای اعمال هر آنچه در قانون است، به صورت گزینشی عمل کنند، در واقع به صورت قانونگذاران مخفی در می آیند، و ایده بنیانی حکومت مردم بر مردم مخدوش می شود.»

در صورت تائید قاضی گورساچ در کمیته قضایی، این پرونده برای رای گیری نهائی به صحن سنا می رود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG