لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

غزاله شارمهد: پدرم امکان دفاع از خود ندارد و در شرایط نامناسبی است


غزاله شارمهد دختر جمشید شهروند دوتابعیتی ایرانی تبار زندانی در ایران
غزاله شارمهد دختر جمشید شهروند دوتابعیتی ایرانی تبار زندانی در ایران

دختر جمشید شارمهد با اشاره به برگزاری پنجمین جلسه دادگاه پدرش در تهران می‌گوید که پدرش از هیچ امکانی برخوردار نیست و با وضعیت جسمانی وخیمی روبرو است.

پنجمین جلسه دادگاه جمشید شارمهد ۲۱ تیر در تهران برگزار شد.

غزاله شارمهد در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت پدرش امکان دفاع از خود را ندارد و هیچ توجهی به وضعیت جسمانی او نمی‌شود و این وضعیت نگران کننده و ناراحت کننده است.

خانم شارمهد با انتقاد از نحوه برگزاری پنجمین جلسه دادگاه پدرش گفت که «جلسه دادگاه که نمی‌شود به آن گفت دادگاه، یک نمایش بود مثل نمایش‌های قبلی. هیچ حق و حقوقی در آن نبود، هیچ عدالتی در آن نبود. هیچ قانونی در آن رعایت نمی‌شد.»

او افزود که «مثل قبل و این دو سالی که پدرم را ربوده‌اند، هیچ قانونی وجود نداشت... تمام این کارها را می‌کنند که فشار روانی و فشار بیشتری روی پدر من بگذارند که به واقع وحشتناک است.»

غزاله شارمهد با توجه به مذاکراتی که با ایران در جریان است گفت که باید مردم درخواست کنند و به هیات‌های مذاکره کننده با ایران بگویند که باید اول قضایای حقوق بشری حل شود.

غزاله شارمهد با انتقاد تلویحی از هر توافقی با تهران گفت که «معامله‌ با کشوری که مردم خودش را در خیابان می‌کشد، مردم را می‌دزدد،‌ قانون بین‌المللی را زیرپا می‌گذارد مردم را در زندان می‌اندازد، حق و حقوقشان را می گیرد، شدنی نیست.»

جمشید شارمهد که شهروند آلمانی با تبار ایرانی است، در سال ۱۳۹۹ در جریان سفر به امارات متحده عربی در دبی ربوده و به ایران منتقل شد. او با اتهام «فساد فی‌الارض» روبرو است.

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، مراد طاهباز (شهروند آمریکایی، بریتانیایی،‌ ایرانی) شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا) احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، کامران قادری و مسعود مصاحب (شهروندان اتریشی‌-‌ایرانی) و بنجامین بریر (گردشگر فرانسوی)، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG