لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۸

حضور پرزيدنت ترامپ در مراسم روز فرانسه؛ صدسالگی ورود آمریکا به جنگ جهانی اول


رئیس جمهوری آمریکا و بانوی اول به همراه رئیس جمهوری فرانسه
رئیس جمهوری آمریکا و بانوی اول به همراه رئیس جمهوری فرانسه

پرزيدنت دونالد ترامپ كه به دعوت رئيس جمهوری فرانسه در پاريس به سر می برد در مراسم روز فرانسه موسوم به روز باستيل و رژه مربوط به اين روز شركت كرد.

خبرگزاری ها با انتشار عکس هایی از حضور رهبران فرانسه و آمریکا گزارش دادند دونالد ترامپ به عنوان میهمان افتخاری در مراسم روز ملی فرانسه موسوم به روز باستیل در پاریس شرکت کرده است.

پرزیدنت ترامپ و بانوی اول در مراسم روز باستیل
پرزیدنت ترامپ و بانوی اول در مراسم روز باستیل

۱۴جولای، روز ملی فرانسه جشنی ملی و تعطیل رسمی فرانسه است و اشاره به گرامی‌داشت حمله به باستیل و آغاز جنبشی که منجر به انقلاب کبیر فرانسه در اواخر قرن هجدهم میلادی شد. قلعه باستیل، زندان مخوفی در پاریس و مظهر قدرت لوئی شانزدهم بود که در ۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹ میلادی، به دست انقلابیون پاریسی فتح شد.

مراسم امسال روز باستیل با یکصدمین سالگرد ورود آمریکا به جنگ جهانی اول همزمان شده است.

در رژه امسال برای اولین بار سربازان آمریکایی نیز در رژه حضور داشتند.
در رژه امسال برای اولین بار سربازان آمریکایی نیز در رژه حضور داشتند.

صد سال پیش دولت های اروپایی از آمریکا برای ورود به جنگ جهانی اول کمک خواستند.

رئیس جمهوری آمریکا با توئیت این عکس نوشت که مفتخر است که در مراسم باشکوه روز باستیل، آمریکا را در این مراسم نمایندگی می کند. او این روز را به همتای فرانسوی خود تبریک گفت.

نمایش هوایی در کنار طاق پیروزی در خیابان شانزه لیزه پاریس
نمایش هوایی در کنار طاق پیروزی در خیابان شانزه لیزه پاریس

با توجه به چند حمله اخیر در خیابان شانزه لیزه که محل برگزاری این رژه است، پیش از برگزاری مراسم رژه سالانه، تدابیر امنیتی در پاریس تشدید شده بود.

آقای ترامپ در توییتی دیگر نوشت روابط آمریکا و فرانسه از همیشه قویتر است.

اشاره به ایران در روز نخست سفر

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۲۲ تیر در پاریس حضور یافت. او در کنفرانس خبری با امانوئل ماکرون در کاخ الیزه گفت وضعیت جهان به سمتی رفته است که گروه های تروریستی از حمایت برخی دولت ها و کشورها برخوردار هستند.

وی افزود: کره شمالی، ایران و سوریه دولت های یاغی هستند. ما با تهدید های جدیدی از سوی این رژیم های سرکش مواجهیم و آنها تروریست ها را تامین مالی می کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: از زمانی که روی کار آمده ام، تلاش کرده ام که در دیدار با رهبران دیگر کشورها، هرگونه کمک و منابع مالی تروریست ها را قطع کنم. ما باید این کار را دنبال کنیم.

اشاره پرزیدنت ترامپ به سفر دو ماه پیش به عربستان است که در آن از رهبران کشورهای اسلامی خواست مانع هرگونه کمک به گروه های تروریستی شوند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز در این کنفرانس خبری به مذاکرات با همتای آمریکایی اشاره کرد و گفت: بخشی از مذاکرات ما به عراق و سوریه بعد جنگ است. باید چاره ای برای آینده این کشور بعد از شکست تروریست ها داشته باشیم.

وی افزود: قصد داریم با هم کمک کنیم تا تبلیغ تروریست ها در فضای مجازی را بگیریم.

نسخه کامل کنفرانس خبری دو رئیس جمهوری را روی فیس بوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG