لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

رئیس جمهوری آمریکا وارد پاریس شد؛ مذاکره با ماکرون درباره سوریه و مبارزه ضدتروریستی


آقای ترامپ و بانوی اول برای سفری دو روزه به فرانسه سفر کرده اند.
آقای ترامپ و بانوی اول برای سفری دو روزه به فرانسه سفر کرده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و ملانیا بانوی اول، برای سفری دو روزه، روز پنجشنبه ۲۲ تیر وارد پاریس شدند. آقای ترامپ در این سفر، در مراسم روز باستیل که جشن‌ روز ملی فرانسه در جمعه است، شرکت می کند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می خواهد در فرانسه نشان دهد که دولت آمریکا در تعامل با متحدان سنتی خود باقی خواهد ماند.

پرزیدنت ترامپ در این سفر همچنین در پی یافتن زمینه های مشترک در باره مسائلی مانند سوریه و مبارزه ضد تروریستی با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه است.

تیموتی استافورد، تحلیلگر انجمن هنری جکسون می گوید پرزیدنت ترامپ و امانوئل ماکرون ، همتای فرانسوی اش اختلافات عمیقی دارند و به نوعی متضاد یکدیگرند.

این تحلیلگر گفت: دو رئیس جمهوری ملاقات دشواری خواهند داشت، زیرا فرانسوی ها نه تنها رئیس جمهوری را انتخاب کردند که متضاد آقای ترامپ است بلکه کینه عمیقی از پرزیدنت ترامپ دارند که می خواهد از توافق اقلیمی پاریس خارج شود.

فرانسه میزبان همایش تغییرات اقلیمی در پاریس بود و توافقی را که نزدیک به دویست کشور امضاء کردند، دستاوردی تاریخی می داند.

تیموتی استافورد، تحلیلگر انجمن هنری جکسون می گوید: در پاریس توافقی شد اما همه دیدند رئیس جمهوری تازه انتخاب شده آمریکا تقریباً بدون هیچ توجیهی از آن خارج می شود. این موضوعی اختلاف برانگیز در ملاقات های آن هاست و هر اندازه که ظاهر سازی کنند ، فرانسوی های در بحث های خصوصی تلاش خواهند کرد، راه حلی برای این اختلاف پیدا کنند.

روابط و دیدگاه پرزیدنت ترامپ در باره ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز از سوی دیگر موضوعی است که فرانسوی ها ، مانند دیگر کشورهای غربی ، با آن احساس راحتی نمی کنند.

مالکوم چالمرز از موسسه خدمات سلطنتی می گوید، رهبران اروپایی می بینند پرزیدنت ترامپ ترجیح می دهد با کرملین در باره مسائل جهانی توافق کند.

مالکوم چالمرز افزود: اساساً مسائلی که ما را بسیار نگران کند وجود ندارد اما ، نگرانی در باره روندی است که این مسائل در آن رخ می دهد، لحنی که صحبت می شود و طریقی که نشان می دهد پرزیدنت ترامپ حاضر است با لحنی تند علیه متحدان آمریکا صحبت کند اما از استفاده از همان لحن علیه روسیه خودداری می کند و مردم را به فکر وا می دارد که چگونه آمریکایی ها چند ماه بعد، در باره سوریه ، روسیه و یا اوکراین نه در بحث با پاریس ، برلین و البته لندن ، بلکه با کرملین به توافق می رسند.

پرزیدنت ترامپ می خواهد در پاریس نشان دهد آمریکا ضمن تعامل با جهان منافع مردم آمریکا را در اولویت قرار می دهد.

برای آقای ماکرون ، دیدار پرزیدنت ترامپ فرصتی است که خود را به عنوان رهبری نشان دهد که می تواند با قدرت های بزرگ جهان تعامل داشته باشد و حتی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از روزنامه های معروف پاریس روز پنجشنبه در عنوان نخست خود نوشت: ماکرون می خواهد ترامپ از انزوا خارج شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG